ALDI jako pierwsza sieć w branży stawia przed swoimi sklepami pojemniki na elektośmieci. Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko, MB Recykling oraz CCR RELECTRA O.O. SEiE S.A.. Pierwsze pojemniki pojawiły się już przed sklepami sieci w Katowicach, Chorzowie, Będzinie i Dąbrowie Górniczej. Docelowo przed sklepami ALDI na Śląsku stanąć ma ponad 30 pojemników przeznaczonych na elektryczne śmieci. Wprowadzone rozwiązanie umożliwi klientom szybkie i łatwe oddawanie m.in. sprzętu elektrycznego, elektronicznego oraz baterii.

Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Elektrośmieci w drodze na zakupy do ALDI to część projektu „Elektryczne śmieci”, który opiera się na dwóch filarach. Pierwszy obejmuje rozlokowanie czerwonych pojemników w miastach po to, by mieszkańcy mieli możliwość pozbycia się elektrośmieci. – Dzięki temu, że pojemniki stanęły przed pięcioma sklepami ALDI, klienci i sprzedawcy mogą teraz prawidłowo zutylizować elektroodpady, nie tracąc dodatkowego czasu na szukanie odpowiednich pojemników i ich lokalizacji. Przy okazji zakupów mogą zabrać ze sobą nieużywane telefony, zużyte suszarki, lokówki czy tostery. Zużyty sprzęt, który trafi do pojemnika na elektryczne śmieci, poddajemy recyklingowi, odzyskując z niego wszystko to, co może być ponownie wykorzystane – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Cieszymy się, że sieć sklepów ALDI, rozumiejąc idee zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności biznesu, pomaga w zbiórce elektrycznych śmieci, realnie przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego – dodaje.

 

Drugim filarem projektu pozostaje kampania edukacyjno-informacyjna, realizowana wspólnie z CCR RELECTRA O.O. SEiE S.A., która obejmie dedykowane infografiki poświęcone segregacji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, plansze edukacyjne  pokazujące cały cykl recyklingu elektroodpadów. Projekt przewiduje również konkurs dla pracowników i klientów sieci ALDI.

 

– Jednymi z kluczowych filarów działania naszej firmy pozostają dbałość o środowisko i społeczna odpowiedzialność biznesu. Te dwie wartości, oprócz  niezawodności oraz najwyższej jakości produktów, były już bliskie naszym założycielom: braciom Karlowi i Theo Albrechtowi oraz ich rodzicom przeszło sto lat temu. Promując recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w ALDI, wierzymy, że każde, nawet pojedyncze działanie, ma sens, przyczyniając  się do ochrony środowiska – wyjaśnia Katarzyna Bawoł, Kierownik Działu Jakości i Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa ALDI Polska. – Dbając o środowisko, dbamy nie tylko o siebie i swoich najbliższych, ale także o przyszłe pokolenia, a zaangażowanie naszej sieci sklepów w projekt „Elektryczne Śmieci”, jest dowodem na to, że każde przedsiębiorstwo, niezależnie od branży, może promować ochronę środowiska naturalnego – dodaje.

 

ALDI oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko zgodnie zapowiadają, że to dopiero początek ich wspólnych działań. W ramach współpracy  przed wejściem do sklepów sieci docelowo stanie ponad 30 czerwonych pojemników przeznaczonych na elektryczne śmieci.

 

Nowoczesne, czerwone pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny znajdą się przed sklepami sieci ALDI w Będzinie, przy Al. H. Kołłątaja 110; w Chorzowie przy ul. S. Batorego 56; w Dąbrowie Górniczej przy ul. Przybylaka 2 oraz w Katowicach przy ul. 1 Maja 31 i K. Woźniczki 15a.