Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Osiem charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanie na ulicach Białej Podlaskiej. Mieszkańcy zyskają możliwość pozbycia się elektrycznych śmieci ze swoich domów, mieszkań i biur. Projekt Elektryczne Śmieci realizowany wspólnie przez miasto, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO jest uzupełnieniem komunalnych systemów zbierania i przetwarzania elektroodpadów i w żaden sposób nie obciąża miejskiego budżetu.

System potrzebny od zaraz

„Dołączając do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych mieszkańców maksymalnie ułatwiając im utylizację elektroodpadów, które zawierają w sobie niebezpieczne dla życia i zdrowia substancje. Cieszę się, że nasi mieszkańcy będą mogli w prosty i szybki sposób zadbać o siebie, swoich najbliższych, nasze miasto i środowisko naturalne. System czerwonych pojemników, w związku z rosnącą liczbą elektroodpadów jest niezwykle potrzebny” – tłumaczy Prezydent Miasta Biała Podlaska, Michał Litwiniuk. Z każdym rokiem liczba elektrycznych śmieci wzrasta. „Tylko w 2018 r. wyprodukowaliśmy 50 milionów ton elektroodpadów, co eksperci obrazowo przekładają na 4,5 tys. wież Eiffla, które zajęłyby obszar całego Manhattanu. Dlatego tak ważna jest selektywna zbiórka elektrycznych śmieci. Z czerwonych pojemników trafiają one do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling, gdzie odzyskuje się z nich cenne substancje i surowce” – mówi Gabriela Leszczyńska, Prezes Zarządu AURAEKO.

Czerwony Pojemnik w roli głównej

Do czerwonych pojemników mieszkańcy Białej Podlaskiej będą mogli wrzucać elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm np. laptopy, telefony, aparaty fotograficzne, tostery, lokówki, suszarki, baterie czy akumulatory. „Sprzęt wielkogabarytowy jak np. pralki czy lodówki można oddać dzwoniąc na infolinię 572 102 102. Duże AGD odbieramy w 72 godziny. Mam nadzieję, mieszkańcy Białej Podlaskiej będą chętnie korzystali zarówno z czerwonych pojemników, jak i z infolinii– mówi Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu MB Recycling ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Odkrywajmy wspólnie… Szkolne Centrum Recyklingu

Innowacyjna platforma edukacyjna pokazuje zupełnie nowy wymiar edukacji. Strona dedykowana uczniom, rodzicom i nauczycielom zawiera materiały w najróżniejszej formie: filmy, artykuły naukowe, bajki, scenariusze lekcji, wywiady radiowe, infografiki, quizy, rebusy, krzyżówki – wszystko po to, by nauka była jednocześnie zabawą. Na platformie nie mogło oczywiście zabraknąć konkursów oraz programów partnerskich dedykowanych szkołom z Białej Podlaskiej. Do zaskoczeń z pewnością należy zaliczyć zakładkę Laboratorium Pszczół oraz Wehikuł Czasu. Na odwiedzających czeka m.in. Strażnik Wehikułu Czasu, krnąbrna księżniczka oraz bardzo łagodne pszczoły krainki.

Platforma edukacyjna działa pod adresem: Szkolne Centrum Recyklingu – https://szkolnecentrumrecyklingu.pl/. Szczegółowe informacje o projekcie Elektryczne Śmieci znajdują się na: https://elektrycznesmieci.pl.

Lista lokalizacji pojemników:

  1. ul. Warszawska, Os. Piastowskie, 21-500 Biała Podlaska,
  2. ul. Zdanowskiego, Os. 1000-lecia, 21-500 Biała Podlaska, (za Stokrotką),
  3. ul. Orzechowa, Os. Młodych, 21-500 Biała Podlaska, (za blokiem Orzechowa 42),
  4. ul. Terebelska, Os. Jagiellońskie, 21-500 Biała Podlaska, (za pawilonem),
  5. ul. Armii Krajowej/ul. Francuska, 21-500 Biała Podlaska,
  6. ul. Wyzwolenia/ul. Drzewieckiego, 21-500 Biała Podlaska,
  7. ul. Grzybowa/ul. Świerkowa, 21-500 Biała Podlaska,
  8. ul. Aleja Solidarności/ul. Sielczyk, 21-500 Biała Podlaska, (pętla autobusowa),