Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

 

 

Czerwone Pojemniki debiutują w GOAP

Pierwsze 18 czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęło na terenie ZM GOAP. Docelowo, blisko 725 tysięcy mieszkańców Poznania, Buku, Czerwonaka, Kleszczewa, Kostrzyna, Murowanej Gośliny, Obornik, Pobiedzisk, Swarzędza będzie mieć do dyspozycji ponad 100 pojemników, by szybko, bezpiecznie i bezproblemowo pozbyć się elektrycznych śmieci z własnych domów i mieszkań. Projekt „Elektryczne Śmieci” realizowany wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz Reverse Logistics Group w żaden sposób nie obciąża budżetu Związku czy poszczególnych samorządów.

Wspólna odpowiedzialność

„Cieszę się, że mieszkańcy ze wszystkich 9 gmin członkowskich wchodzących w skład ZM GOAP będą mogli łatwo i szybko pozbyć się zalegającego w ich domach zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jest to szczególnie ważne w kontekście naszego zdrowia – elektroodpady zawierają w sobie dużo substancji niebezpiecznych, które mogą również w znaczącym stopniu negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy chętnie korzystać z czerwonych pojemników – jest to nasza wspólna odpowiedzialność: za siebie, naszych najbliższych, ale także za środowisko naturalne” – mówi  Dyrektor Biura ZM GOAP Andrzej Springer. Do czerwonych pojemników mieszkańcy GOAPu mogą wrzucać elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm, a więc np. zużyte telefony, aparaty fotograficzne, laptopy, suszarki, lokówki, tostery. Każdy pojemnik posiada także specjalną wrzutnię na zużyte baterie. „Sprzęt wielkogabarytowy można oddawać dzwoniąc na numer infolinii 572 102 102. Usługa obejmuje odbiór dużego AGD, zniesienie sprzętu oraz transport do specjalistycznych zakładów przetwarzania MB Recycling. Szukamy optymalnych i wygodnych rozwiązań dla mieszkańców oraz biznesu, wierząc, że selektywna zbiórka elektrycznych śmieci może być szybka i bezproblemowa” – tłumaczy Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Dobry kierunek

Z każdym rokiem liczba produkowanych na świecie elektrycznych śmieci wzrasta. Oficjalne statystyki przedstawione w raporcie GESP podają, że w 2019 r. wyprodukowano aż 53,6 miliona ton elektrycznych śmieci, a liczba ta zwiększy się o kolejne 20 milionów ton w roku 2030. „Wiedza na temat konieczności właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym jest kluczowa w kontekście ochrony środowiska i nas samych. „Mieszkańcy GOAP, wrzucając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do czerwonych pojemników, zyskują potrójnie. Po pierwsze, pozbywają się potencjalnego zagrożenia z własnych domów; po drugie, chronią środowisko naturalne dzięki ponownemu wykorzystaniu materiałów i surowców, oraz przyczyniają się do powstania miejskich pasiek. Recykling ma dziś wymiar praktyczny” – podkreśla Andrzej Grzymała, Wiceprezes CCR Relectra, wchodzącej w skład Reverse Logistics Group. Integralnym elementem ogólnopolskiego projektu jest innowacyjna platforma edukacyjna dedykowana uczniom, nauczycielom oraz pasjonatom szeroko rozumianej ekologii: Szkolne Centrum Recyklingu. „W jednym miejscu zebraliśmy bajki edukacyjne, artykuły naukowe, quizy, opowiadania, scenariusze zajęć lekcyjnych… zapewniam, że nie ma tutaj miejsca na nudę. Wychodzimy poza schemat wierząc, że zdobywanie wiedzy na temat recyklingu może być ciekawą przygodą” – dodaje Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Lista lokalizacji pojemników:

1

KOSTRZYN

ul. Piasta 4

2

Poznań

ul. Mścibora 66

3

Poznań

ul. Krańcowa 48

4

Poznań

os. Przyjaźni 142

5

Poznań

os Zwycięstwa 22M

6

Poznań

os. Wichrowe Wzgórze 35 R

7

Poznań

os. Kosmonautów 16

8

Poznań

os. Pod Lipami 81

9

Poznań

os. Rusa 58

10

Poznań

os. 1000 – lecia 45

11

Poznań

os. Lecha 121

12

Poznań

os. Stare Żegrze 109

13

Poznań

os. Bochaterów II Wojny Światowej 33

14

Poznań

os. Jagiellońskie 17

15

Poznań

os. Na Skarpie 84

16

Poznań

os. Orła Białego 71

17

SWARZĘDZ

os. Edwarda Raczyńskiego 23

18

SWARZĘDZ

os. Czwartaków 21