Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Osiem charakterystycznych czerwonych pojemników staneło na terenie miasta. Mieszkańcy będą mogli szybko, komfortowo i ekologicznie pozbyć się elektroodpadów ze swoich domów i mieszkań. Elektryczne śmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, a z części odzyskanych materiałów powstaną ule z recyklingu oraz wyjątkowe dzieła sztuki.

 Krok w dobrym kierunku

 

„Przystąpienie przez miasto do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci jest  krokiem w dobrym kierunku wpisującym się w ideę smart city. W naszych domach i mieszkaniach z pewnością zalega niebezpieczny dla nas, ale i dla środowiska zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Warto zrobić z tym porządek – po drodze do pracy, sklepu, szkoły każdy z nas będzie mógł wrzucić do czerwonego pojemnika elektryczne śmieci” – mówi Prezydent Janusz Stankowiak. „Jest to wyraz dbałości o nas, naszych najbliższych, nasze miasto, ale i całą planetę” – dodaje.

 

Do czerwonego pojemnika można wrzucać małogabarytowe elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm, a więc np.  zepsute, nieużywane czy niepotrzebne telefony komórkowe, radia, aparaty fotograficzne, tostery, elektronarzędzia, suszarki do włosów, tonery czy baterie. „Wszystko co działa na prąd lub baterie kiedyś stanie się elektrycznym śmieciem. Trzeba pamiętać, że nie mogą one trafiać do zwykłych koszy na śmieci. Odbiór sprzętu wielkogabarytowego należy zgłaszać przez infolinię 572 102 102 – odbiór następuję w przeciągu 72 godzin” – podkreśla Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

 

 

Ule z recyklingu

 

Selektywna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pozwala odzyskać cenne substancje, materiały i surowce, z których Fundacja Odzyskaj Środowisko tworzy charakterystyczne ule. „ Autorem projektu ula jest grafik i pszczelarz w jednej osobie – Tomasz Waśkiewicz. Ul wielkopolski został w części wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu, konkretnie z bębnów od pralek, które zostały wyprostowane i pocięte w charakterystyczne heksagony nawiązujące do plastrów miodu. Czerwony daszek nawiązuje do czerwonych pojemników i ma przypominać o tym, że recykling ma dziś wymiar niezwykle praktyczny” – mówi Gabriela Leszczyńska, Prezes Zarządu organizacji odzysku AURAEKO. Miejskie pasieki z recyklingu mają być miejsce edukacji ekologicznej na rzecz selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci.

 

 Innowacyjna platforma edukacyjna

 

Integralną częścią projektu jest Szkolne Centrum Recyklingu stworzone z myślą o uczniach, nauczycielach oraz pasjonatach szeroko rozumianej ekologii. W jednym miejscu znalazły się bajki edukacyjne, quizy, gry, artykuły edukacyjne oraz scenariusze lekcji dla różnych grup wiekowych. Wśród zaskoczeń z pewnością znajdzie się zakładka Laboratorium Pszczół z ciekawostkami z życia tych niezwykłych owadów, sekretami uli z recyklingu oraz Wehikuł Czasu ze swoim Strażnikiem. „Edukacja może być świetną przygodą i jako Fundacja staramy się wyjść poza utarte schematy pokazując praktyczną twarz recyklingu. Na naszych warsztatach pszczelarskich można zobaczyć wnętrze ula, dotknąć jego obudowy i pogłaskać pszczoły. Z drugiej strony prowadzimy warsztaty trash artu, czyli sztuki ze śmieci – każdy może stworzyć wyjątkowe dzieło sztuki z wykorzystaniem przetworzonych wcześniej w profesjonalnych zakładach elektrycznych śmieci i zabrać je do domu” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

 

 

Więcej o projekcie Elektryczne Śmieci znajdą Państwo na stronie: https://elektrycznesmieci.pl

 

Lista lokalizacji pojemników:

  1. ul. Wybickiego 12-14,
  2. Os. Kopernika 23-24,
  3. Os. Konstytucji 3 Maja 18,
  4. Os. Piastów (przy pojemnikach półpodziemnych),
  5. Parking przy kościele św. Wojciecha,
  6. ul. Sowia (koło placu zabaw),
  7. ul. Leszczynowa (koło placu zabaw),
  8. ul. Korczaka 21-22.