Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Czerwone pojemniki w Będzinie

Ogólnopolski projekt Elektryczne Śmieci obejmuje coraz więcej miast konurbacji śląskiej. Już 9 marca 10 charakterystycznych czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanie na ulicach miasta tak, by będzinianie mogli szybko i łatwo oddawać elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm. Wartością dodaną projektu jest innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu oraz miejska pasieka, w której staną wyjątkowe ule z recyklingu. Projekt Elektryczne Śmieci realizowany jest wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku Biosystem SA i w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta.

Ekologiczny Będzin

Ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale także zużytych baterii czy tonerów wzrasta z każdym rokiem. W naszych mieszkaniach i domach zalegają elektroodpady, które mają w sobie bardzo dużo niebezpiecznych substancji, a także w trosce o środowisko naturalne Będzin dołącza wzorem innych śląskich miast do projektu Elektryczne Śmieci. Do czerwonych pojemników będzinianie będą mogli wrzucać elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm np. laptopy, telefony, aparaty fotograficzne, tostery, lokówki, suszarki, baterie czy akumulatory. „Sprzęt wielkogabarytowy jak np. pralki czy lodówki można oddać dzwoniąc na infolinię 572 102 102. Teraz trwa kampania Wiosenne Porządki na Śląsku i duże AGD odbieramy w 72 godziny. Zaangażowanie mieszkańców Będzina w zbiórkę elektrycznych śmieci pozwoli nam bezpiecznie przetworzyć część zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych i w konsekwencji wykorzystać do budowy uli, które już wkrótce pojawią się w Będzinie” – tłumaczy Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu MB Recycling ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Będziński miód górą

Integralną częścią projektu Elektryczne Śmieci są miejskie pasieki złożone z unikatowych uli z charakterystycznymi daszkami w kolorze czerwonym, które nawiązują do koloru pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Autorem i wykonawcą uli z recyklingu jest grafik i pszczelarz Tomasz Waśkiewicz, który nad samym projektem pracował ponad rok. „W ramach projektu Elektryczne śmieci ule z recyklingu staną m.in. w Rybniku, Tychach i Bytomiu. Cieszymy się, że również będzinianie będą mieli swój miejski miód” – mówi Kinga Rodkiewicz, odpowiedzialna za projekt miejskich pasiek w Fundacji Odzyskaj Środowisko. W ulach typu wielkopolskiego zamieszka kilkadziesiąt tysięcy pszczół łagodnej rasy kraińskiej. Miejska pasieka będzie pod opieką zawodowego pszczelarza.

Nowe spojrzenie na ekologię

O pszczołach, historii miejskich pasiek, tworzeniu uli z recyklingu można przeczytać w zakładce Laboratorium Pszczół, która stanowi cześć innowacyjnej platformy edukacyjnej Szkolne Centrum Recyklingu. W jednym miejscu znalazły się materiały dla uczniów, rodziców, nauczycieli i pasjonatów zagadnień związanych z szeroko rozumianą ekologią. Oprócz artykułów edukacyjnych, wywiadów, opowiadań, bajek edukacyjnych, scenariuszy lekcji nie mogło zabraknąć konkursów, w których będzińscy uczniowie będą mogli sprawdzić swoją kreatywność i wiedzę, a przy tym zdobyć atrakcyjne nagrody.

Lokalizacje pojemników:

  1. ul. Partyzantów 8a

  2. ul. Zwycięstwa 12

  3. ul. Sierżanta G. Załogi

  4. ul. Skalskiego 10

  5. ul. Paziowa 3

  6. ul. Majora B. Zagórnego 23a

  7. ul. Pokoju 29

  8. ul. Żwirki i Wigury 10

  9. Aleja Kołłątaja 104

  10. Plac Kolei Warszawsko Wiedeńskiej.