Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Czerwone pojemniki w Łodzi!

We wszystkich dzielnicach miasta stanie 100 charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Mieszkańcy, w ramach projektu Elektryczne Śmieci, będą mogli szybko i bezpiecznie pozbyć się elektroodpadów zalegających w ich domach i mieszkaniach. Umowa zawarta przez Urząd Miasta z MB Recycling, Fundacją Odzyskaj Środowisko oraz organizacją odzysku European Recycling Platform w żaden sposób nie obciąża miejskiego budżetu. Elektryczne śmieci trafią z Łodzi do profesjonalnych zakładów przetwarzania, a część odzyskanych materiałów zostanie wykorzystana do budowy uli z recyklingu oraz tworzenia „sztuki ze śmieci”.

 

„Projekt Elektryczne Śmieci to ułatwienie dla mieszkańców. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze mamy czas, żeby udać się do PSZOK-u, ale elektroodpady nie powinny być wyrzucane razem z innymi śmieciami. Jeśli ktoś posiada stare żarówki, baterie, suszarki lub inny zużyty sprzęt do 50 cm, to zapraszamy, aby zostawiać je w czerwonych pojemnikach.” – komentuje Małgorzata Moskwa-Wodnicka – Wiceprezydent Miasta Łodzi.

Łatwo jest być eko

Ilość elektrycznych śmieci z każdym rokiem się powiększa. „Rocznie produkujemy aż 50 milionów ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tak naprawdę wszystko co działa na prąd lub na baterie prędzej czy później staje się elektroodpadem, który powinien zostać poddany recyklingowi” – tłumaczy Paweł Palus z ERP Polska. „System Elektryczne Śmieci maksymalnie ułatwia mieszkańcom selektywną zbiórkę elektroodpadów” – dodaje. Do czerwonych pojemników można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm, a więc telefony, tostery, suszarki, opiekacze, aparaty fotograficzne, elektroniczne zabawki, ale także zużyte baterie i tonery. Pojemniki wpisują się w idee smart city dzięki nowoczesnemu wyglądowi, ale także cechom konstrukcyjnym i zastosowanemu systemowi opomiarowania. Z kolei wielość lokalizacji pojemników sprawia, że pozbycie się elektrycznych śmieci jest bardzo łatwe. Warto podkreślić, że sprzęt wielkogabarytowy można oddawać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów lub skorzystać z odbioru domowego po uprzednim umówieniu terminu pod numerem 572 102 102.

Pszczoły łodzianki?

Integralną częścią projektu pozostaje innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu dedykowana uczniom, rodzicom oraz nauczycielom. „Bajki edukacyjne, filmy, artykuły naukowe, kalambury, prezentacje multimedialne, scenariusze lekcji to tylko niewielka zapowiedź tego, co przygotowaliśmy. Do największych zaskoczeń zalicza się zakładka Laboratorium Pszczół, w której można spotkać łagodne pszczoły krainki, przeczytać o Terminatorze oraz o ulach z recyklingu, które wkrótce staną w wielu miastach w Polsce. Myślę, że nowoczesne ule wykonane w części z materiałów z recyklingu idealnie wpisałyby się w miejski krajobraz Łodzi” – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Lista lokalizacji pojemników:

  1. ul. Solskiego przy Zelwerowicza
  2. ul. Chochoła 31
  3. ul. Faszynowa 21
  4. ul. Marysińska 91
  5. ul. Wełniana 5
  6. ul. Piłkarska 27
  7. ul. Rysy przy Krokiew
  8. ul. Rzgowska 85
  9. ul. Omłotowa 46
  10. ul. Nenckiego przy Byszewskiej