Pięć charakterystycznych czerwonych pojemników pojawiło się na ulicach Olkusza. Mieszkańcy mogą szybko, bezproblemowo i bezpiecznie dla środowiska pozbyć się małogabarytowego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii. Projekt Elektryczne Śmieci jest realizowany wspólnie przez Miasto, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.
„Pojemniki w scenerii miejskiej wyróżniają się wyrazistym kolorem. Z jednej strony intensywna czerwień przyciąga uwagę, z drugiej zachęca do działania. Chcemy, żeby mieszkańcy Olkusza zwracali uwagę na czerwone pojemniki i chętnie z nich korzystali w drodze do pracy, szkoły, sklepu czy na zakupy” – tłumaczy Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci. „Podstawowym zadaniem stworzonego przez nas systemu ma być bliskość i łatwość korzystania” – dodaje. Do czerwonych pojemników można wrzucać elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm, a więc np. laptopy, telefony, aparaty fotograficzne, suszarki, elektronarzędzia, tonery, akumulatory czy zużyte baterie. Jeśli w domu mamy sprzęt wielkogabarytowy np. pralkę czy lodówkę można zgłosić odbiór przez specjalną infolinię 572 102 102.
Wszystkie zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne oraz baterie trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Tam zostają poddane recyklingowi w wyniku którego odzyskujemy cenne substancje i materiały: tworzywa sztuczne, metale żelazne i nieżelazne, metale szlachetne. Z części odzyskanych materiałów powstają jedyne w swoim rodzaju ule z recyklingu z czerwonymi daszkami stanowiącymi nawiązanie do czerwonych pojemników. „W miastach uczestniczących w projekcie zakłady miejskie pasieki z recyklingu. Jest to pokazanie praktycznego wymiaru recyklingu oraz swoistego rodzaju podziękowanie mieszkańcom za zaangażowanie w selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci” – mówi Gabriela Leszczyńska, Prezes AURAEKO OOSEE S. A.
Integralną częścią projektu jest innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu, która została stworzona z myślą o nauczycielach, uczniach, rodzicach, pasjonatach szeroko rozumianej ekologii. Można na niej znaleźć bajki ekologiczne, rebusy, gry, artykuły naukowe, a także gotowe scenariusze lekcji. Cyklicznie pojawiają się konkursy z cennymi nagrodami.
Lokalizacja pojemników: