Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów
Na mocy umowy współpracy podpisanej 30 sierpnia pomiędzy Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski a MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko na terenie miasta stanie co najmniej
11 charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Mieszkańcy będą mogli w spoób bezpieczny i prośrodowiskowy pozbyć się odpadów problematycznych i niebezpiecznych. Ogólnopolski projekt Elektryczne Śmieci realizowany jest przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.

Miasto przyjazne środowisku

„Działania proekologiczne to zdecydowanie jeden z kluczowych priorytetów w naszym mieście. Rozumiemy, że rozwijana przez nas idea smart city ściśle wiąże się z dbałością o środowisko. Przystąpienie do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci to wyjście naprzeciw potrzebom naszych mieszkańców, ale także dopełnienie usług komunalnych. Cieszę się, że nasi mieszkańcy od teraz będą mogli zupełnie bezproblemowo oddać zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne z dbałością o środowisko” – mówi Beata Klimek, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Czerwony Pojemnik blisko Ciebie

Nadrzędnym celem projektu jest to, by każdy miał łatwość pozbycia się elektroodpadów ze swoich domów i mieszkań. „Do czerwonych pojemników powinny trafiać wszystkie zepsute, zniszczone albo zużyte sprzęty, które działały na prąd lub baterie, a więc np. aparaty fotograficzne, telefony, karty pamięci, laptopy, tostery, zabawki elektroniczne czy zużyte baterie i tonery. Trzymane w domu nie tylko zabierają cenną przestrzeń, ale przede wszystkim z uwagi na niebezpieczne substancje w sobie zawarte, stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia” – tłumaczy Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci. Elektroprzęty wielkogabarytowe, które nie mieszczą się do czerwonych pojemników mieszkańcy mogą oddawać za pomocą infolinii 572 102 102.

Nowy wymiar edukacji

Elektryczne śmieci oddane przez mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling. „W ramach projektu prowadzimy także wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko innowacyjną i nowoczesną edukację ekologiczną. Pokazujemy, że recykling ma praktyczny wymiar a z materiałów odzyskanych mogą powstać tak niezwykłe rzeczy jak ule wielkopolskie czy biżuteria” – mówi Gabriela Leszczyńska z organizacji AURAEKO. W ramach projektu przedszkolaki, uczniowie, studenci oraz nauczycieli mogą korzystać z platformy internetowej Szkolnego Centrum Recyklingu, w którym znalazły się artykuły edukacyjne, scenariusze lekcji, bajki, quizy czy gry online.

 

Lista lokalizacji pojemników:

  • Dembińskiego,
  • B. Limanowskiego,
  • Szkolna,
  • róg Alei Solidarności i ul. Strzeleckiej,
  • róg ul. Matejki i ul. Chełmońskiego,
  • Wrocławska,

Szczegółowa lokalizacja zostanie podana na etapie ustawiania pojemników.