Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Łodzianie mają już do dyspozycji 29 pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm.  W przyszłym tygodniu kolejne pojemniki pojawią się w dzielnicach miasta. Projekt Elektryczne Śmieci realizowany wspólnie przez miasto, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz Europejską Platformę Recyklingu nabiera tempa.

Czerwony pojemnik do zadań specjalnych

Czerwony pojemnik przeznaczony jest na elektryczne śmieci, czyli wszystkie popsute, niepotrzebne i nieużywane urządzenia elektryczne i elektroniczne działające na prąd lub na baterie o wymiarach nieprzekraczających 50 cm. „Chociaż mamy świadomość tego, że zepsute sprzęty wielkogabarytowe należy oddawać do wyznaczonych miejsc np. PSZOKów, to już wiedza o tym, co zrobić z zepsutą zabawką na baterie, uszkodzonym tosterem, żelazkiem czy tonerem nie jest powszechna. Warto podkreślić, że stare laptopy, słuchawki, telefony czy karty SIM to także elektryczne śmieci i nie można ich wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci z uwagi na niebezpieczne substancje w nich zawarte” – mówi Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci. 

 

Krok w dobrym kierunku

Projekt Elektryczne Śmieci wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Łodzi, którzy mogą szybko, bezpiecznie i prosto oddać zużyty sprzęt do czerwonego pojemnika lub umówić się na ich odbiór dzwoniąc na infolinię 572 102 102.

„W 2019 roku powstało aż 54 miliony ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a tylko 17% poddano recyklingowi. Pozostała część albo trafiła na zwykłe wysypiska śmieci, albo zalega w naszych domach i mieszkaniach. Warto pójść za przykładem Japonii dążąc do tego, by jak największa część elektrycznych śmieci trafiała do profesjonalnych zakładów przetwarzania” – mówi Paweł Palus z Europejskiej Platformy Recyklingu. 

 

Od pralki do ula

Integralną częścią projektu Elektryczne Śmieci pozostają ule z recyklingu, które stanęły już w Częstochowie, Świdniku, Zamościu, Krośnie oraz w Kielcach. Ule wielkopolskie 10-ramkowe wyróżniają się w architekturze miasta niezwykłym wzornictwem: do wykończenia korpusu użyto bowiem bębnów od pralek. „Miejskie pasieki z recyklingu udowadniają, że selektywna zbiórka elektrycznych śmieci ma dziś bardzo praktyczny wymiar, a rzeczom można nadać drugie życie, nawet tak niezwykłe jak domy dla pszczół. Mam nadzieję, że wyjątkowe ule z recyklingu staną również w Łodzi” – dodaje Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

 

 

Lokalizacje pojemników w Łodzi:

 1. Zelwerowicza 13
 2. Róg ul. Krokiew i ul. Rysy
 3. Marcelego Nenckiego 2
 4. Chochoła 31
 5. Omłotowa 6
 6. Róg ul. Rzgowska 87 i ul. Paderewskiego
 7. Wełniana 2-4
 8. Zagłoby 3
 9. Kubusia Puchatka 56
 10. Łanowa 4A
 11. Jagny 10
 12. Traktorowa 51
 13. Klaretyńska 50
 14. Rojna 21
 15. Harcerzy – Zatorowców 3
 16. Lniana 14
 17. Rydzowa 21
 18. Traktorowa 63
 19. Batalionów Chłopskich 7A
 20. Batalionów Chłopskich 15A
 21. Hubala 6
 22. Tomaszewicza 2
 23. Jagiellońska 10
 24. Ćwiklińskiej 16
 25. Dostojewskiego 1
 26. Czajkowskiego 12
 27. 11 Listopada 38
 28. Napieralskiego 2

Więcej o projekcie Elektryczne Śmieci:

Pojemniki