Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Gdańsk w projekcie „Elektryczne Śmieci”

W pierwszej połowie lutego we wszystkich dzielnicach Gdańska pojawią się charakterystyczne czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie i tonery. Na mocy umowy podpisanej przez Urząd Miejski w Gdańsku z firmą MB Recycling mieszkańcy zyskają możliwość bezpłatnego, szybkiego oraz ekologicznego oddania elektrycznych śmieci.

Jestem z Gdańska, jestem eko!

Ogólnopolski projekt „Elektryczne Śmieci” idealnie wpisuje się w działania proekologiczne od lat prowadzone w Gdańsku. – Jednym z priorytetów Gdańska na najbliższe lata jest dalsze wdrażanie systemowych, skutecznych rozwiązań na rzecz odpowiedzialnego postępowania z odpadami. Choć zbliżamy się do 50% jeśli chodzi o poziomy odzysku to nadal uszczelniamy kontrolę nad strumieniem odpadów.

 Z początkiem 2021 roku szczególny nacisk kładziemy na odpady elektryczne i elektroniczne. Dlatego m.in. nawiązaliśmy współpracę z MB Recycling i wprowadzamy wspólnie do Gdańska czerwone pojemniki na drobne i średnie odpady tego rodzaju. Z myślą o wygodzie mieszkańców pojemniki będą lokalizowane przede wszystkim na osiedlach, w miejscach ogólnodostępnych. Tak by pozbywać się odpadów wychodząc do pracy czy na zakupy. – wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. – Jesteśmy jedną z pierwszych w Polsce stolic województwa, która wdraża taką usługę na swoim terenie – dodaje.  

Czerwony Pojemnik w roli głównej

Do czerwonych pojemników można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm np.: laptopy, telefony, suszarki, gofrownice, prostownice, ale także zużyte tonery i baterie. Odbiór bezpłatny wysokogabarytowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego mieszkańcy mogą zgłaszać pod numerem: 58 722 01 00, a przedsiębiorstwa (odpłatnie) dzwoniąc na infolinię: 572 102 102. „Głównym bohaterem ogólnopolskiego systemu Elektryczne Śmieci, do którego właśnie przystępuje Gdańsk,  pozostają charakterystyczne czerwone pojemniki z białą obwolutą wyróżniające się w scenerii miasta i wzywające mieszkańców do działania na rzecz środowiska. Dzięki temu, że pojemniki rozlokowane zostaną we wszystkich dzielnicach miasta, każdy gdańszczanin będzie miał do nich blisko, a to oznacza, że będzie mógł z niego korzystać wtedy, kiedy tego potrzebuje” – mówi Bartłomiej Hajduk, prezes MB Recycling.

System potrzebny na już

Ogólnopolski system zbiórki elektrycznych śmieci jest doskonałym uzupełnieniem komunalnych systemów zbierania i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jednocześnie stanowi odpowiedź na coroczny wzrost produkcji elektroodpadów. Jesteśmy świadomi rosnących potrzeb. A także oczekiwań mieszkańców Gdańska coraz bardziej świadomych ekologicznie. Jesteśmy też przekonani, iż „czerwone pojemniki” zostaną przez nich dobrze przyjęte i będziemy sukcesywnie rozwijać ten projekt. Szczególnie, że nie obciąża on budżetu miasta ani mieszkańców i jest przykładem bardzo dobrej współpracy samorządu i biznesu – podkreśla Olga Goitowska – Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

System Elektryczne Śmieci to całkowicie bezpłatne rozwiązanie dedykowane dla miast powyżej 40 tys. mieszkańców. Obecnie z charakterystycznych czerwonych pojemników mogą korzystać obywatele 20 miast w całym kraju m.in. w Radomiu, Krośnie, Żyrardowie, Bytomiu, Częstochowie oraz Świdnicy.

 

Szczegółowe informacje o systemie Elektryczne Śmieci znajdują się na stronie: Elektryczne śmieci | System elektryczne śmieci (elektrycznesmieci.pl)

Kinga Rodkiewicz

[email protected]

+48 519 354 844

Lista lokalizacji pojemników:

 1. ul. Krzemowa 2
 2. ul. Jabłońskiego 11
 3. ul. Witosa 27
 4. ul. Cieszyńskiego 38
 5. ul. Wilanowska 12
 6. ul. Jeleniogórska 13C
 7. ul. Flisykowskiego 15
 8. ul. Cedrowa 27
 9. ul. Myśliwska 80
 10. ul. Sympatyczna 6
 11. Międzygwiezdna 2
 12. ul. Norblina 23
 13. ul. Wita Stwosza 50
 14. ul. Pilotów 3
 15. ul. Dywizjonu 303 21
 16. ul. Burzyńskiego 12
 17. ul. Obrońców Wybrzeża 11
 18. ul. Ciołkowskiego 3
 19. ul. Jagiellońska 10B
 20. Al. Rzeczypospolitej 4A
 21. ul. Korzeniowskiego 28
 22. ul. Chłopska 22
 23. ul. Bażantowa 1
 24. ul. Lema 6
 25. ul. Ujeścisko 18
 26. ul. Stanisława Dąbka 4
 27. ul. Porębskiego 31
 28. ul. Wawelska 10
 29. ul. Hokejowa 14
 30. ul. Kartuzka 17
 31. ul. Stolema 54
 32. ul. Opolska 3
 33. Al. Rzeczypospolitej 7B
 34. ul. Góralska 15
 35. ul. Niedźwiednik 37
 36. ul. Gospody 10
 37. ul. Stolarska 4
 38. ul. Spadzista 10
 39. ul. Skarpowa 23
 40. ul. Kolonia Zaręby 16
Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów
Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów