Elektroodpady są trudnym elementem selektywnej zbiórki odpadów, z którym na co dzień mierzy się każdy z nas – zarówno w domu, jak i miejscu pracy. Największym wyzwaniem jest odpowiedź na pytanie gdzie oddać elektrośmieci w Bełchatowie? Najlepiej, aby można było to zrobić szybko i wygodnie – bez wychodzenia z domu i organizacji pomocników do zniesienia np. popsutej lodówki. Rozwiązaniem w zakresie zbiórki elektrośmieci dla bełchatowian są Formularz oraz infolinia 572-102-102. Za pomocą tych narzędzi możesz oddać zużyty sprzęt już w 72 godziny.

Bezpłatny odbiór elektrośmieci w Bełchatowie

W ramach projektu Elektryczne Śmieci mieszkańcy mogą w łatwy i bezpieczny sposób oddać małą elektronikę do recyklingu. Na ulicach miasta znajduje się obecnie 10 czerwonych pojemników gdzie każdy bełchatowianin może oddać np. stary telefon, komputer czy zepsuty toster oraz zużyte baterie. Wszystkie oddane w ten sposób elektrośmieci trafią do przetworzenia w zakładach MB Recycling i Maya Victory – który to zakład znajduje się w pobliżu Bełchatowa w Gminie Kleszczów. Dlatego nie trzeba specjalnie udawać się do PSZOK-u np. ze starą elektroniczną szczoteczką do zębów czy czekać na zbiórkę elektrośmieci w Bełchatowie. Można w wygodnym dla siebie terminie oddać elektroodpady i drobny zużyty sprzęt elektroniczny. Do czerwonych punktów zbierania starej elektroniki i urządzeń elektrycznych mogą trafiać sprzęty nieprzekraczające 50 cm.

Edukacja o elektroodpadach

Ważnym aspektem selektywnej zbiórki elektro śmieci w Bełchatowie jest pokazanie zagrożeń związanych z nieprawidłowym postępowaniem ze starą mikrofalówką czy popsutą suszarką do włosów. Dzięki wsparciu naszych partnerów Fundacji Odzyskaj Środowisko i Organizacji Odzysku AURAEKO podejmujemy działania informacyjne o punktach odbioru elektrośmieci w Bełchatowie oraz pokazujemy, jak w ciekawy sposób można rozmawiać o recyklingu elektroniki czy co powstanie po przetworzeniu np. starego komputera. Warto podkreślić, że oddanie do czerwonych pojemników chroni środowisko w dwóch obszarach – przed zanieczyszczeniem środowiska przez niebezpieczne substancje zawarte w elektrośmieciach, a po drugie daje szansę na odzysk cennych materiałów takich jak: metale żelazne i nieżelazne, szkło, tworzywa sztuczne, które po recyklingu mogą posłużyć m.in. do wytworzenia nowych urządzeń.

Selektywny odbiór odpadów w Bełchatowie zyskał dzięki projektowi Elektryczne Śmieci nowe możliwości oddania elektrośmieci. Dzięki współpracy mieszkańcy będą mogli z jednej strony łatwo oddać elektrośmieci do czerwonych punktów, a także zamówić odbiór elektroodpadów prosto z domu. Zatem nie zastanawiaj się gdzie wyrzucić elektrośmieci w Bełchatowie lub kiedy będzie ich zbiórka, tylko działaj i oddaj starą pralkę lub lodówkę do recyklingu.