Co zrobić ze starą pralką, zużytą lodówką albo nieużywaną zamrażarką? Przedmioty AGD, które przestały już pełnić swoje funkcje nie tylko zajmują cenną domową przestrzeń, ale zawierają w sobie wiele niebezpiecznych substancji, dlatego im szybciej się ich pozbędziemy z domu lub mieszkania, tym lepiej. Gdzie wyrzucić elektrośmieci w Wałbrzychu? Możliwości jest kilka.

Co to są elektryczne śmieci?

Wszystko, co działało na prąd lub baterie jest elektroodpadem. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to m.in. duże AGD jak: piekarnik, chłodziarka, klimatyzator, zamrażarka, ale także małogabarytowe urządzenia typu toster, suszarka, lokówka, ekspres do kawy. Elektryczne śmieci to także zużyte tonery, drony, sprzęt sportowy zasilany energią, telefony, aparaty fotograficzne, karty pamięci oraz świetlówki. Dlaczego nie można elektrośmieci wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci? Wszystko przez szkodliwe substancje jak rtęć, kadm, azbest, które w przypadku uszkodzenia urządzeń mogłyby przedostać się do gleby, wód gruntowych i powietrza. Dla przykładu jedna bateria guzikowa jest w stanie zanieczyścić aż 50 tysięcy litrów wody.

Czerwone Pojemniki blisko Ciebie

Mieszkańcy Wałbrzycha mają do dyspozycji Czerwone Pojemniki na małe elektroodpady nieprzekraczające 50 cm. Mogą do nich trafiać sprzęty o niewielkich rozmiarach oraz zużyte baterie i akumulatory. Czerwone Pojemniki stanęły w mieście w ramach projektu Elektryczne Śmieci, którego nadrzędnym celem jest ułatwienie wałbrzyszanom bycie eko. W drodze do pracy, szkoły czy sklepu można wygodnie wyrzucić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Dobrym adresem będzie również PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

Odbiór elektrośmieci z domu

By jeszcze bardziej ułatwić mieszkańcom pozbycie się trudnych odpadów, w ramach projektu Elektryczne Śmieci, uruchomiono formularz online. Kilka prostych kroków wystarczy, by komfortowo i bezpiecznie dla środowiska oddać duży zużyty sprzęt. Po wypełnieniu formularza, firma odbiera elektroodpady w ciągu 72 godzin i przekazuje je do recyklingu. Z części odzyskanych materiałów powstają ule z recyklingu oraz wyjątkowa sztuka w nurcie trash art.

Elektryczne Śmieci oddawaj w miejscach do tego przeznaczonych. Dzięki temu, trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, w których odzyskuje się m.in. metale żelazne, metale nieżelazne, szkło, tworzywa sztuczne. W trosce o siebie, swoich bliskich i środowisko naturalne nigdy nie wyrzucaj elektrośmieci do zwykłych koszy na śmieci.