Nie wiesz co zrobić ze starą pralką, zużytą lodówką albo nieużywaną pralką? Zastanawiasz się gdzie wyrzucić kable, ładowarki, telefony i zużyte baterie? Elektroodpady, z uwagi na niebezpieczne substancje w nich zawarte, nie mogą trafić do zwykłych koszy na śmieci. Gdzie wyrzucić elektrośmieci, by trafiły do recyklingu? W Zabrzu działa odbiór elektrośmieci z domu, ale także specjalne czerwone pojemniki, do których można bezpiecznie, łatwo i ekologicznie wrzucać małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Mieszkańcy mają do dyspozycji 20 czerwonych pojemników rozlokowanych w różnych częściach miasta tak, by można było z nich skorzystać po drodze do domu, sklepu czy pracy. Pojemniki na elektrośmieci posiadają specjalną wrzutnię na zużyte baterie. Można do nich również wrzucać elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm, a więc:

  • tostery
  • telefony
  • aparaty fotograficzne
  • tonery
  • suszarki
  • czajniki elektryczne
  • niewielkie zabawki na baterie.

Lokalizacje czerwonych pojemników można znaleźć tutaj. Każdy mieszkaniec Zabrza może również skorzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Wszystkie sprzęty trafią do recyklingu. W profesjonalnych zakładach przetwarzania z elektroodpadów odzyskuje się metale żelazne, metale nieżelazne, tworzywa sztuczne oraz szkło.

Odbiór elektrośmieci z domu – duży sprzęt AGD

Pralka, lodówka, zmywarka, piekarnik, okap kuchenny to sprzęty, które wymieniamy co kilka lat z różnych powodów: gdy się zepsują, przy okazji remontu albo zmiany wystroju mieszkania. By nie zagracać cennej domowej przestrzeni i nie narażać własnego zdrowia warto oddać elektroodpady do recyklingu. Jak to zrobić szybko i komfortowo? W ramach projektu Elektryczne Śmieci działają odbiory domowe. Mieszkańcy Zabrza mogą skorzystać z formularza online lub z infolinii 572 102 102 – zużyty sprzęt zostanie odebrany w ciągu 72 godzin. Dzięki temu, że sprzęt trafi do recyklingu, można nadać mu drugie życie w postaci uli z recyklingu czy dzieł sztuki w nurcie trash art.

Pasieki z recyklingu można oglądać m.in. w Bytomiu, Wałbrzychu, Kraśniku, Zamościu czy Częstochowie. Już wkrótce ule z recyklingu staną w Tychach. Szlak pasiek z recyklingu stale się wydłuża. Oddając elektrośmieci do recyklingu, pomagasz budować ule i chronić pszczoły w mieście.