Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Pierwsza stolica Polski w projekcie Elektryczne Śmieci

Gniezno dołącza do miast, w których stoją czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W ramach ogólnopolskiego projektu, realizowanego wspólnie przez Miasto, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku RLG, we wszystkich dzielnicach miasta stanęło 8 charakterystycznych czerwonych pojemników. Mieszkańcy będą mogli szybko, łatwo i bezpiecznie pozbyć się elektrycznych śmieci ze swoich domów i mieszkań. Z części odzyskanych materiałów powstaną ule z recyklingu oraz wyjątkowa kolekcja dzieł sztuki w nurcie trash art.

Czerwony Pojemnik na pierwszym planie

Flagowym elementem projektu Elektryczne Śmieci pozostaje czerwony pojemnik, do którego można oddawać zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne nieprzekraczające 50 cm np. suszarki, lokówki, tostery, aparaty fotograficzne, telefony, karty SIM oraz zużyte baterie. „Wychodzimy naprzeciw potrzebom miasta i mieszkańców Gniezna. Wiemy, że liczba zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z każdym rokiem wzrasta. By maksymalnie ułatwić mieszkańcom pozbycie się zalegających w ich domach elektrycznych śmieci, będą mogli od teraz niejako po drodze do pracy, szkoły, urzędu czy na zakupy, wyrzucić je do czerwonych pojemników. Odbiór sprzętów wielkogabarytowych należy zgłaszać poprzez infolinię 572 102 102”- mówi Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Pszczele zobowiązanie

Wszystkie elektryczne śmieci oddane przez mieszkańców Gniezna trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Z części odzyskanych materiałów i surowców powstaną ule z recyklingu, które następnie trafiają do miast jako wyraz podziękowania za zaangażowanie mieszkańców na rzecz selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. „Chcemy pokazywać praktyczny wymiar recyklingu. Każdy oddany do pojemnika elektrośmieć ma znaczenie, bo możemy poddać go procesom recyklingu. Charakterystyczne ule z czerwonymi daszkami są nawiązaniem do naszych czerwonych pojemników. Mam nadzieję, że miejska pasieka stanie również w Gnieźnie”- mówi Monika Wyciechowska z organizacji RLG.

Nauka poza schematem

Integralną częścią projektu Elektryczne Śmieci jest innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu dedykowana dla uczniów, nauczycieli oraz pasjonatów szeroko rozumianej ekologii. Na stronie znalazły się bajki edukacyjne, gry, quizy, konkursy, ale także artykuły edukacyjne oraz scenariusze zajęć dla nauczycieli.

 

Szerzej o projekcie Elektryczne Śmieci przeczytają Państwo tutaj: Elektryczne śmieci (elektrycznesmieci.pl)

 

 

Lista lokalizacji pojemników:

  1. ul. KS. Prymasa Łubieńskiego 7
  2. ul. Czarnieckiego 7
  3. ul. Chrobrego 12
  4. ul. Paczkowskiego 13
  5. ul. Pawła Cymsa 14
  6. ul. Staszica 5
  7. ul. Orła Białego 18
  8. os. K. Wielkiego 33