Sześć charakterystycznych czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęło na ulicach Mińska Mazowieckiego. Mieszkańcy mogą szybko, łatwo i bezpiecznie pozbyć się elektrycznych śmieci ze swoich domów i mieszkań. Ogólnopolski projekt, realizowany wspólnie przez Miasto, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku RLG, w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta. Z części odzyskanych materiałów i surowców powstają ule z recyklingu oraz sztuka w nurcie trash art.
Czerwony Pojemnik
„Najszybciej rosnący strumień odpadów w całej Unii Europejskiej to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Niestety, mniej niż 40% elektrycznych śmieci poddajemy w Europie recyklingowi. Stąd, tak ważna jest z jednej strony rosnąca świadomość na temat konieczności selektywnej zbiórki ZSEiE, ale także dostęp mieszkańców do dedykowanych rozwiązań. Czerwone pojemniki zdecydowanie wychodzą naprzeciw potrzebom – są zawsze „po drodze” np. do szkoły, biura, pracy, sklepu, uczelni” – mówi Monika Wyciechowska z organizacji RLG. Do czerwonych pojemników można wrzucać małogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm oraz zużyte baterie. Nieużywane, zniszczone, zepsute telefony, aparaty fotograficzne, laptopy, lokówki, suszarki, ciśnieniomierze, elektryczne zabawki – lista jest naprawdę długa.
Duże gabaryty to nie problem
Sprzęty wielkogabarytowe typu: lodówka, pralka, zmywarka, okap kuchenny czy piekarnik wymieniamy gdy urządzenia się psują, bądź gdy zmieniamy wystrój domu. One także zaliczane są do elektrycznych śmieci, dlatego powinny trafić do profesjonalnych zakładów przetwarzania. „Warto skorzystać z infolinii 572 102 102 i umówić odbiór dużego, zużytego sprzętu. Usługa obejmuje zniesienie sprzętu oraz transport do zakładu przetwarzania. Pamiętajmy, by wielkogabarytowych urządzeń AGD nigdy nie zostawiać pod czerwonym pojemnikiem. Jest to karalne i bardzo niebezpieczne dla nas i środowiska naturalnego” – tłumaczy Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.
Edukacja ekologiczna i ule z recyklingu
Integralną częścią projektu jest innowacyjna platforma edukacyjna: Szkolne Centrum Recyklingu stworzona z myślą o uczniach, nauczycielach i pasjonatach szeroko rozumianej ekologii. Na stronie znalazły się scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, opowiadania, quizy, rebusy, konkursy oraz zakładka Laboratorium Pszczół. Tam, można znaleźć odpowiedzi na pytania: co łączy pralkę z ulem, dlaczego pszczołom w zimie jest ciepło, co to jest wylotek i wiele innych. Na przedszkolaków i uczniów z Mińśka Mazowieckiego czekają również konkursy z cennymi nagrodami.
Więcej o projekcie Elektryczne Śmieci na stronie: https://elektrycznesmieci.pl/