Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Otwock w projekcie Elektryczne Śmieci

Czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęły na ulicach Otwocka. Mieszkańcy miasta zyskają możliwość szybkiego, bezpiecznego oraz ekologicznego pozbycia się elektrycznych śmieci z ich domów i mieszkań. Ogólnopolski projekt Elektryczne Śmieci obejmuje zasięgiem już ponad 20 miast w całej Polsce, a udział w nim w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta.

K jak komfort

Najważniejszym założeniem projektu jest umożliwienie jak największej liczbie mieszkańców łatwego pozbywania się elektrycznych śmieci z ich domów, mieszkań, piwnic czy strychów. „Musimy brać pod uwagę stały przyrost zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce, ale i na świecie.  Jak wskazują dane z raportu Global E-Waste Monitor produkcja elektrycznych śmieci osiągnie w 2030 roku aż 75 milionów ton. Stąd, tak istotne jest poddawanie ich recyklingowi” – tłumaczy Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci. Do siedmiu charakterystycznych czerwonych pojemników wyposażonych w specjalistyczny system opomiarowania mogą trafiać zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne nieprzekraczające 50 cm oraz zużyte baterie. „Przystąpienie Miasta Otwocka do projektu Elektryczne Śmieci jest kolejnym elementem prowadzonej przez nasze miasto polityki dotyczącej ochrony środowiska. Projekt ten wpisuje się w zakres działań proekologicznych, stanowi dopełnienie funkcjonującego w Otwocku systemu usług komunalnych, a także rozszerza ofertę dla mieszkańców w kwestii prawidłowej utylizacji odpadów.” – mówi Jarosław Margielski, Prezydent Miasta Otwocka.

E jak Edukacja

Integralnym elementem projektu jest innowacyjna platforma edukacyjna dedykowana przedszkolakom, uczniom, studentom, nauczycielom oraz pasjonatom szeroko rozumianej ekologii. „To, co wyróżnia Szkolne Centrum Recyklingu od innych platform edukacyjnych, to przede wszystkim nowatorskie spojrzenie na zagadnienia odzyskiwania surowców i materiałów. W jednym miejscu zgromadziliśmy scenariusze zajęć, prezentacje, filmy, bajki, komiksy, rysowanki, artykuły, wywiady – lista jest naprawdę długa. Wszystkie propozycje są tak przemyślane, aby uczyć bawiąc. Oczywiście nie zabraknie również konkursów, do których już teraz zapraszamy uczniów z Otwocka – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Do największych zaskoczeń platformy należy zaliczyć…

Laboratorium Pszczół

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy wrzucają zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do czerwonych pojemników lub oddają go za pośrednictwem infolinii 572 102 102, Fundacja Odzyskaj Środowisko buduje ule z recyklingu. Elektryczne śmieci trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Tam zostają odzyskane cenne materiały i substancje, a z części powstają oryginalne ule. Ich pomysłodawcą i wykonawcą jest grafik i pszczelarz w jednej osobie – Tomasz Waśkiewicz. „Już w najbliższych miesiącach ule z recyklingu trafią do wielu miast w Polsce stając się domem dla kilkudziesięciu tysięcy łagodnych pszczół rasy kraińskiej. Każda miejska pasieka zostanie otoczona opieką zawodowego pszczelarza. Ule w mieście będą doskonałym dowodem na to, że recykling ma sens, a każdy elektryczny śmieć właściwie oddany, może zostać powtórnie wykorzystany” – dodaje Kinga Rodkiewicz odpowiedzialna za projekt miejskich pasiek w Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Projekt Elektryczne Śmieci realizowany jest wspólnie przez firmę MB Recycling, organizację odzysku AURAEKO oraz Fundację Odzyskaj Środowisko. Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo tutaj: Elektryczne śmieci (elektrycznesmieci.pl)

Lista lokalizacji pojemników:

  1. Przy altanie śmietnikowej na terenie osiedla pomiędzy ulicami Andriollego, Hożą i Karczewską.
  2. Przy altanie śmietnikowej na terenie osiedla pomiędzy ulicami Wyspiańskiego, Matejki i Karczewską.
  3. Na terenie Szkoły Podstawowej Nr 6 (od strony ul. Tysiąclecia).
  4. Na terenie Klubu Kultury „Mlądz” przy ul. Majowej 202.
  5. Na terenie kompleksu boisk sportowych przy ul. Karczewskiej.

  6. Na terenie Przedszkola Miejskiego Nr 18 przy ul. Komunardów 4.
  7. Przy ogrodzeniu Szkoły Podstawowej Nr 3 (od strony ul. Kościuszki).