Piotrków trybunalski w projekcie elektrośmieci

Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Pierwsze czerwone pojemniki na mały zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęły na ulicach miasta. Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego będą mogli szybko, łatwo i w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego oddać małe elektrośmieci. Duże zużyte AGD piotrkowianie oddadzą z domu za pomocą formularza online lub infolinii. Projekt Elektryczne Śmieci, realizowany wspólnie przez Miasto, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku ERP, jest całkowicie darmowy. 

Gdzie wyrzucić elektrośmieci?

„Liczba elektroodpadów z każdym rokiem wzrasta, a najnowsze dane pokazują, że w naszych domach chomikujemy aż 20 milionów sztuk elektrośmieci. Najwyższy czas zrobić porządki i w trosce o siebie, swoich najbliższych, a także w trosce o przyrodę oddać elektryczne śmieci do recyklingu” – mówi Paweł Palus, Dyrektor Operacyjny ERP Polska. Elektroodpady zawierają w sobie substancje niebezpieczne jak: ołów, rtęć, kadm, nikiel, dlatego nie mogą trafić do zwykłych koszy na śmieci. „Do charakterystycznych czerwonych pojemników można wrzucać małe elektrośmieci – ich wymiar nie może przekraczać 50 cm np. tonery, aparaty fotograficzne, telefony, smartwatche, czajniki elektryczne, tostery, ciśnieniomierze itp. Selektywna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii pozwala nam odzyskać cenne substancje i materiały, takie jak: tworzywa sztuczne, metale żelazne, metale nieżelazne oraz metale szlachetne. Z części odzyskanych materiałów powstają ule z recyklingu oraz dzieła sztuki w nurcie trash art” – tłumaczy Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

 

Odbiór elektrośmieci z domu

Stara pralka, zużyta lodówka, zepsuty piekarnik – duże sprzęty także warto przekazać we właściwe miejsce np. do PSZOKu (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub do sklepu, w którym kupiliśmy nowy sprzęt. Gdy chcemy skorzystać z odbioru domowego, w ramach projektu Elektryczne Śmieci, działa formularz online oraz infolinia 572 102 102. W ciągu 72 godzin sprzęt zostanie odebrany i przekazany do recyklingu.

 

Edukacja ekologiczna z pszczołami w tle

Integralną częścią projektu jest innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu, która została stworzona z myślą o nauczycielach, uczniach, rodzicach i pasjonatach ekologii. „Na platformie znajdują się gotowe scenariusze zajęć lekcyjnych, prezentacje multimedialne, artykuły naukowe, gry i quizy, a także konkursy. Pokazujemy praktyczny wymiar recyklingu np. w postaci uli z czerwonymi daszkami i obudową wykonaną z bębnów od pralek. Wśród zaskoczeń warto wskazać Laboratorium Pszczół z wieloma ciekawostkami na temat fascynujących praw panujących w ulu. Mam nadzieję, ze pasieka z recyklingu stanie wkrótce w Piotrkowie Trybunalskim, a mieszkańcy będą mogli na żywo zobaczyć ul z recyklingu oraz poobserwować pszczoły krainki przy pracy” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.