Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Płock w projekcie Elektryczne Śmieci

We wrześniu na ulicach Płocka stanęły 24 charakterystyczne czerwone pojemniki przeznaczone na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. Mieszkańcy mogą szybko, łatwo i w sposób bezpieczny dla środowiska oddać elektryczne śmieci ze swoich domów i mieszkań. Projekt realizowany wspólnie przez miasto, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO w żaden sposób nie obciąża budżetu miastu. Elektryczne śmieci oddane przez mieszkańców Płocka trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, a z części odzyskanych materiałów powstaną wyjątkowe ule z recyklingu.

Czerwony Pojemnik – nowy sąsiad

 „Głównym założeniem projektu Elektryczne Śmieci, który jest już obecny w 38 miastach w całej Polsce jest to, by mieszkańcy bardzo łatwo mogli oddać zużyte, zepsute i niepotrzebne sprzęty, które często zalegają w naszych domach, mieszkaniach i biurach. Do czerwonych pojemników mogą trafiać m.in. zużyte telefony, aparaty fotograficzne, karty pamięci, suszarki, tostery, prostownice, elektronarzędzia, zabawki czy tonery” – podkreśla Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci. Odbiór sprzętów wielkogabarytowych można zgłaszać poprzez infolinię 572 102 102.

Od pralki do ula

Elektryczne śmieci oddane przez mieszkańców Płocka trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Tam zostaną odzyskane z nich cenne materiały, substancje i surowce. Część z nich zostanie wykorzystana do budowy uli wielkopolskich. „Pasieki z recyklingu są dowodem na to, że recykling może mieć praktyczny wymiar. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, którego z każdym rokiem produkujemy coraz więcej, to ogromny potencjał, który mamy obowiązek wykorzystywać dla dobra naszej planety i nas samych. Obudowa uli, które przyciągają spojrzenia swym nietuzinkowym wzornictwem wykonano z bębnów od pralek, które najpierw zostały wyprostowane, a następnie pocięte w charakterystyczne heksagony nawiązujące do plastrów miodu” – mówi Gabriela Leszczyńska, Prezes Zarządu AURAEKO.

Nowe spojrzenie na edukację

Integralnym elementem projektu jest nowoczesna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu stworzona z myślą o uczniach, nauczycielach i pasjonatach szeroko rozumianej ekologii. Na stronie znalazły się gotowe scenariusze zajęć, prezentacje multimedialne, bajki edukacyjne, gry, quizy oraz artykuły naukowe. „Do zaskoczeń z pewnością należy zaliczyć zakładkę Laboratorium Pszczół poświęconą ciekawostkom z życia tych niezwykłych owadów, ale także ulom z recyklingu. Warto zajrzeć również do wyjątkowego Wehikułu Czasu. Na najmłodszych czeka Krnąbrna Księżniczka i ciekawska Hania. Wkrótce ruszamy z ogólnopolskim konkursem, na który już teraz zapraszam uczniów z Płocka. Edukacja ekologiczna może być fantastyczną przygodą” – mówi Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.