Zgodnie z podpisaną umową między Miastem Dębica a firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko w dniu 24 sierpnia 2020 roku siedem nowoczesnych pojemników w czerwonym kolorze zostało umieszczonych na ulicach miasta. Dzięki nim mieszkańcy w bezpieczny sposób mogą pozbywać się z domów starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w rozmiarze do 50 cm, co ważne do pojemników możemy wrzucać także zużyte baterie.

Dębica_info ma stronę

Zawsze pod ręką

W Dębicy, oprócz funkcjonującego już od 2015 r. PSZOK-u władze miasta świadomie dbają o skuteczną segregację śmieci. W tym zakresie podjęto kolejną inicjatywę, która ma na celu pomóc mieszkańcom w dbaniu o ekologię i czystość Dębicy. W siedmiu punktach ustawiono pojemniki, które posiadają odpowiednie zabezpieczenie przed tym, aby niebezpieczne substancje, które znajdują się w elektroodpadach czy starych bateriach nie przenikały do gruntu. Poniżej lokalizacje, w których można wrzucić do pojemników stary laptop, radio, toster czy telefon. Warto pamiętać, aby z urządzeń przed wrzuceniem do czerwony pojemników usunąć baterie i wrzucić je luzem – co pomoże w efektywnej segregacji odpadów firmie MB Recycling, która bezpłatnie umieściła w mieście pojemniki i przez najbliższe lata będzie je obsługiwała zupełnie bezkosztowo dla mieszkańców.

LOKALIZACJE POJEMNIKÓW NA ELEKTRYCZNE ŚMIECI W DĘBICY

1 ul.  Sienkiewicza (pojemnik przy altanie  obok bloku przy ul. Sienkiewicza 2)
2 ul. Szkotnia (pojemnik przy altanie  obok bloków przy ul. Szkotniej nr 3 i nr 5)
3 ul. Cmentarna (pojemnik przy altanie  obok bloku przy ul. Cmentarnej 53)
4 ul. Leśna (pojemnik przy altanie  obok bloku przy ul.  Leśnej 6)
5 ul. Fredry (pojemnik przy altanie  obok bloku przy ul.  Fredry 23)
6 ul. Sikorskiego (pojemnik przy altanie  obok bloku przy ul.  Sikorskiego 12)
7 ul. Paderewskiego (pojemnik przy altanie  obok bloku przy ul.  Paderewskiego 2)
Podjęliśmy decyzje o nawiązaniu współpracy w zakresie projektu Elektryczne Śmieci – mówi zastępca burmistrza Jerzy Sieradzki, aby Dębiczanie mogli w bezpieczny i wygodny sposób pozbyć się ze swoich domów niebezpiecznych elektroodpadów. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych i tych, które nie mają możliwości wywiezienia sprzętu do PSZOKu. Michał Jurczok z MB Recycling podkreślił, że obecnie zużywany coraz więcej elektronarzędzi i urządzeń zasilanych prądem, dlatego po ich zepsuciu często przetrzymujemy je w domach, co stanowi niebezpieczeństwo, ponadto warto w ten sposób zadbać o ekologię, ponieważ oddane do czerwonych pojemników odpady zostaną poddane profesjonalnemu recyklingowi, który umożliwi odzyskanie cennych surowców z elektrycznych śmieci.
Sikorskiego 12 Dębica (1)

Budując świadomość

Integralną częścią projektu, poza stworzeniem możliwości dla mieszkańców łatwego pozbycia się starej suszarki do włosów czy tostera, jest budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców od juniora po seniora. Jak mówi Pani Prezes Gabriela Leszczyńska z AURAEKO Organizacji Odzysku dbanie o właściwe postawy oraz uświadomienie mieszkańcom ryzyka, które stwarzają stare elektroodpady w naszych domach, piwnicach i strychach jest niezmiernie ważne. Dlatego wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko tworzymy Szkolne Centrum Recyklingu, które jako platforma edukacji ekologicznej ma służyć szkołom i mieszkańcom Dębicy. Praktycznym elementem ponownego wykorzystania zużytego sprzętu będzie pasieka, której elementy zostaną przygotowane z elektrycznych śmieci. Budując ule i w konsekwencji dbając o środowisko przyczyniamy się do poprawy dobrostanu naszego otoczenia. Ponadto Dębiczanie będą mogli wprost przekonać się, że recykling ma sens – zaznaczył Krzysztof Kieszkowski z Fundacji. Pasieka powstanie jeszcze w tym roku, a pszczoły zostaną w niej umieszczone jesienią lub wiosną w zależności od pogody i zaleceń pszczelarzy.