21 grudnia Urząd Miejski w Świdnicy podpisał umowę z firmą MB Recycling oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko na mocy której miasto dołączyło do ogólnopolskiego projektu „Elektryczne Śmieci”. Na początku nowego roku we wszystkich dzielnicach miasta stanie 7 charakterystycznych czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie, akumulatory i tonery. Dodatkowo, mieszkańcy Świdnicy zyskają dostęp do innowacyjnej platformy edukacyjnej: Szkolnego Centrum Recyklingu, a już wiosną w mieście pojawią się nowi obywatele … pszczoły zamieszkają w czerwonych ulach z recyklingu.
Prawidłowa utylizacja elektrycznych śmieci staje się dziś jednym z kluczowych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W 2019 r. wyprodukowano rekordową ilość ponad 53 milionów ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, z czego tylko 17% zostało poddanych recyklingowi. Stąd, tak ważne są proekologiczne działania zarówno samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, jak i samych mieszkańców. „Dzięki podpisanemu porozumieniu świdniczanie zyskali możliwość szybkiego pozbycia się ze swoich domów i mieszkań niepotrzebnych i zużytych sprzętów gospodarstwa domowego czy też baterii, telefonów komórkowych. Trafią one do czerwonych pojemników i będą ponownie wykorzystane, bez szkody dla przyrody. Lokalizacja pojemników w każdej części miasta sprawi, że zbiórka zużytego sprzętu małogabarytowego stanie się znacznie wygodniejsza” – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska. Do charakterystycznych pojemników może trafiać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Odbiór wysokogabarytowego AGD jest możliwy po indywidualnym umówieniu pod numerem infolinii: 572 102 102.
Integralną częścią projektu „Elektryczne śmieci” jest nowoczesna platforma edukacyjna, na której znajdują się materiały dedykowane nauczycielom: gotowe scenariusze lekcji, filmy, prezentacje, quizy, artykuły naukowe. Uczniowie znajdą tutaj bajki, komiksy, konkursy i wiele innych. „To, co wyróżnia naszą platformę edukacyjną jest z pewnością tematyka związana z recyklingiem i szeroko pojętą ekologią, ale także niestandardowe spojrzenie na zdobywanie wiedzy. Chcemy zachęcić młodych ludzi do zadawania pytań. Naszym celem jest tworzenie takich treści, by kto raz wejdzie do naszego świata, z chęcią do niego powracał” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
„Zaskoczeniem może okazać się dział Laboratorium Pszczół na stronie Szkolnego Centrum Recyklingu. Zapewniam jednak, że nic nie znalazło się tutaj przypadkiem” – dodaje Krzysztof Kieszkowski. Wartością dodaną projektu „Elektryczne śmieci” są czerwone ule w części wykonane z materiałów z recyklingu. Ich autorem oraz wykonawcą jest Tomasz Waśkiewicz – grafik i pszczelarz.
Platforma edukacyjna działa pod adresem: Szkolne Centrum Recyklingu – Platforma szkoleniowa, a szczegółowe informacje o projekcie Elektryczne Śmieci znajdują się na: elektrycznesmieci.pl.