W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci, w naszym mieście stanęło sześć charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Projekt ten realizowany jest wspólnie przez Gminę Miejską Pruszcz Gdański, Purum sp. z o.o., MB Recycling, organizację odzysku RLG oraz Fundację Odzyskaj Środowisko.
Podstawowym założeniem projektu jest łatwy i bezpłatny dostęp do miejsca, w którym można pozbyć się elektrycznych śmieci. Działanie to wpisuje się w podejmowane w Pruszczu Gdańskim akcje proekologiczne, w tym podnoszenia świadomości mieszkańców na temat zasad segregacji śmieci.
Wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców. Często zdarza się, że trzymamy w domu niepotrzebne telefony, zużyte baterie, tonery, zepsute aparaty fotograficzne, elektroniczne zabawki czy elektronarzędzia i nie wiemy jak z nimi postąpić. Od teraz, każdy mieszkaniec będzie mógł łatwo i bezpłatnie pozbyć się małych elektrośmieci. Jest to rozwiązanie bardzo przyjazne, nie wymaga wiele wysiłku i co najważniejsze jest proekologiczne. Mam nadzieję, że mieszkańcy dobrze przyjmą ten projekt i chętnie będą korzystać z ustawionych w mieście pojemników – mówi Janusz Wróbel Burmistrz Pruszcza Gdańskiego.
Duże elektryczne śmieci podobnie jak do tej pory można bezpłatnie oddać w Gminnym Punkcie Selektywnej Zbierania Odpadów Komunalnych (GPSZOK), który mieści się przy ul. Kupieckiej 8 w Pruszczu Gdańskim lub skorzystać z infolinii obsługiwanej przez MB Recycling +48 572 102 102 (koszt usługi to 35 zł). Dzwoniąc na numer można zamówić odbiór sprzętu AGD .
Integralną częścią projektu jest platforma edukacyjna, Szkolne Centrum Recyklingu, stworzona z myślą o uczniach, nauczycielach i pasjonatach ekologii. Na stronie znajdują się artykuły naukowe, opowiadania, bajki edukacyjne, filmy, quizy, krzyżówki, a także gotowe scenariusze lekcji dla różnych grup wiekowych.
Gdzie staną pojemniki?
W Pruszczu Gdańskim ustawiono 6 pojemników, zobacz ich lokalizację na naszej mapie.
Wskazane lokalizacje wybrane zostały pod kątem warunków technicznych, które muszą zostać spełnione do postawienia pojemnika na elektrośmieci. Jest to projekt pilotażowy, dziś ruszamy z 6 punktami i nie wykluczamy, że może pojawić się ich więcej. Będziemy brać pod uwagę zgłoszenia od mieszkańców, jeśli tylko zajedzie taka potrzeba i będziemy mogli pogodzić ją z możliwościami technicznymi pojawią się kolejne pojemniki – wyjaśnia Radosław Klaczkowski Zastępca Burmistrza ds. Komunalnych.