Przynieś elektrośmieci i odbierz laki

Elektryczne śmieci elektryczne odpady

Wiosenne Porządki w Kielcach

Zbiórka elektrycznych śmieci, nasiona roślin miododajnych, wystawa w nurcie trash art to program wydarzenia ekologicznego przy Szkole Podstawowej nr 25 w Kielcach, które odbędzie się w ramach projektu Elektryczne Śmieci 26 marca w godzinach od 10 do 15. Kielczanie będą mogli szybko, łatwo i w sposób bezpieczny dla środowiska oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Na terenie placówki stanie także Czerwony Pojemnik na małogabarytowe elektryczne śmieci, który będzie służył uczniom, nauczycielom i mieszkańcom Ślichowic.

Elektrośmieci w roli głównej

„Celem akcji Wiosenne Porządki organizowanej przy naszej szkole jest pokazanie uczniom, że edukacja ekologiczna może być ciekawa i niestandardowa oraz ma bardzo praktyczny wymiar. Cieszę się, że na terenie szkoły stanie czerwony pojemnik na małe elektrośmieci i zużyte baterie” – mówi Sylwester Ozga, Dyrektor Szkoły nr 25 w Kielcach.

Do czerwonego pojemnika można oddawać małe elektroodpady nieprzekraczające 50 cm, a więc: tostery, suszarki, laptopy, aparaty fotograficzne, telefony itp.

„Mieszkańcy wielu miast, w tym Kielc, często pytają gdzie oddać zepsutą lodówkę czy pralkę. W ramach projektu Elektryczne Śmieci organizujemy zbiórki dużych gabarytów, działa również infolinia 572 102 102 oraz formularz online. Wystarczy 72 godziny, by pozbyć się niepotrzebnych sprzętów. Warto pamiętać, że wszystkie elektryczne śmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie odzyskujemy z nich m.in. metale żelazne i nieżelazne, szkło oraz tworzywa sztuczne. Z części odzyskanych materiałów i surowców powstają unikatowe ule z recyklingu oraz dzieła sztuki w nurcie trash art” – podkreśla Monika Wyciechowska z organizacji odzysku RLG Relectra Polska.

Ekologiczna wystawa

W ramach wydarzenia kielczanie będą mogli zobaczyć jedyne w swoim rodzaju dzieła stworzone z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci.

„Chcemy pokazywać praktyczny wymiar recyklingu, zwracając jednak szczególną uwagę na to, że wszystkie elektryczne śmieci powinniśmy oddawać do miejsc do tego przeznaczonych np. PSZOKi czy czerwone pojemniki. Z uwagi na niebezpieczne substancje w nich zawarte nie można przetwarzać ich samodzielnie w warunkach domowych” – dodaje Monika Wyciechowska.

Wystawę będzie można oglądać w czasie trwania zbiórki od 10 do 15.

 

Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling, organizację odzysku RLG Relectra Polska oraz Szkołę Podstawową nr 25 w Kielcach.