„Nasze miasto od wielu lat mocno angażuje się w projekty ekologiczne i edukacyjne. Puławy dołączając do projektu „Elektryczne śmieci” stają się „inteligentnym miastem”, przyjaznym dla mieszkańców oraz turystów. Cieszymy się z tego, że nasi obywatele od teraz będą mogli bezpiecznie i w sposób przyjazny dla środowiska pozbyć się zalegających w ich domach elektroodpadów. Wierzę, że będą z tej możliwości chętnie korzystali, a cały projekt spotka się z ich dużym zainteresowaniem” – mówi Paweł Maj, Prezydent Miasta Puławy. Do czerwonym pojemników można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o wymiarach nieprzekraczających 50 cm np. telefony, laptopy, suszarki, tostery etc. oraz tonery. Odbiór elektrycznych śmieci wielkogabarytowych np. pralek czy lodówek jest także możliwy po wcześniejszym ustaleniu terminu pod numerem: 572 102 102.
Integralną częścią projektu jest nowoczesna platforma edukacyjna dedykowana przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycielom. Bajki, opowiadanie, gry, quizy, artykuły naukowe, filmy, scenariusze lekcji to tylko niewielka zapowiedź tego, co znalazło się na stronie Szkolnego Centrum Recyklingu. Na użytkowników czekają m.in. Księżniczka, Elektrostwór, Strażnik Wehikułu Czasu, pracowite pszczoły i mądra sowa. Nie mogło zabrakną również konkursów. „Jest mi bardzo miło zaprosić wszystkich uczniów oraz przedszkolaków z Puław do udziału w konkursie „Elektryczne śmieci w moim mieście”. Czekamy na rysunki, filmiki, projekty graficzne z czerwonym pojemnikiem na elektryczne śmieci. Uczestnicy będą ze sobą rywalizować w różnych grupach wiekowych, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody w postaci kart podarunkowych nawet na 1000 zł.” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Szczegóły konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie Szkolnego Centrum Recyklingu.
Zdobytą wiedzę warto przełożyć na praktykę. W Laboratorium Pszczół na platformie edukacyjnej można poznać niezwykłe zwyczaje tych owadów, a już wiosną mieszkańcy Puław zyskają możliwość zobaczenia ich na żywo. Na terenie miasta staną czerwone, ekologiczne ule wykonane w części z materiałów z recyklingu. Zaprojektowane przez grafika i pszczelarza Tomasza Waśkiewicza staną się domem dla kilkudziesięciu tysięcy pszczół. „Miejska pasieka w Puławach będzie doskonałym dowodem na to, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny warto wyrzucać do czerwonych pojemników. Ule z recyklingu mają szansę stać się kolejną atrakcją miasta i symbolem tego, że Puławianie dbają o środowisko naturalne” – dodaje Gabriela Leszczyńska, Prezes Zarządu AURAEKO. Ekologiczne ule będą pod opieką zawodowego pszczelarza.
Szczegóły projektu „Elektryczne Śmieci” znajdują się na stronie: www.elektrycznesmieci.pl
Lista lokalizacji pojemników: