Puławy są SMART!
Czerwone Pojemniki debiutują w mieście!

Na mocy umowy zawartej przez Urząd Miasta z firmą MB Recycling Puławy dołączyły do projektu „Elektryczne Śmieci”. W połowie grudnia we wszystkich dzielnicach miasta stanie 8 charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Mieszkańcy Puław zyskają możliwość bezpłatnej, szybkiej i ekologicznej utylizacji elektrycznych śmieci. Wartością dodaną projektu jest innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu oraz miejska pasieka, która już wiosną stanie na terenie miasta. Partnerami projektu są: Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz organizacja odzysku AURAEKO.
Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

W roli głównej: Czerwony Pojemnik

„Nasze miasto od wielu lat mocno angażuje się w projekty ekologiczne i edukacyjne. Puławy dołączając do projektu „Elektryczne śmieci” stają się „inteligentnym miastem”, przyjaznym dla mieszkańców oraz turystów. Cieszymy się z tego, że nasi obywatele od teraz będą mogli bezpiecznie i w sposób przyjazny dla środowiska pozbyć się zalegających w ich domach elektroodpadów. Wierzę, że będą z tej możliwości chętnie korzystali, a cały projekt spotka się z ich dużym zainteresowaniem” – mówi Paweł Maj, Prezydent Miasta Puławy.  Do czerwonym pojemników można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o wymiarach nieprzekraczających 50 cm np. telefony, laptopy, suszarki, tostery etc. oraz tonery. Odbiór elektrycznych śmieci wielkogabarytowych np. pralek czy lodówek jest także możliwy po wcześniejszym ustaleniu terminu pod numerem: 572 102 102.

Nauka poza schematem

 

Integralną częścią projektu jest nowoczesna platforma edukacyjna dedykowana przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycielom. Bajki, opowiadanie, gry, quizy, artykuły naukowe, filmy, scenariusze lekcji to tylko niewielka zapowiedź tego, co znalazło się na stronie Szkolnego Centrum Recyklingu. Na użytkowników czekają m.in. Księżniczka, Elektrostwór, Strażnik Wehikułu Czasu, pracowite pszczoły i mądra sowa. Nie mogło zabrakną również konkursów. „Jest mi bardzo miło zaprosić wszystkich uczniów oraz przedszkolaków z Puław do udziału w konkursie „Elektryczne śmieci w moim mieście”. Czekamy na rysunki, filmiki, projekty graficzne z czerwonym pojemnikiem na elektryczne śmieci. Uczestnicy będą ze sobą rywalizować w różnych grupach wiekowych, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody w postaci kart podarunkowych nawet na 1000 zł.” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Szczegóły konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie Szkolnego Centrum Recyklingu.

 

Miejska pasieka

Zdobytą wiedzę warto przełożyć na praktykę. W Laboratorium Pszczół na platformie edukacyjnej można poznać niezwykłe zwyczaje tych owadów, a już wiosną mieszkańcy Puław zyskają możliwość zobaczenia ich na żywo. Na terenie miasta staną czerwone, ekologiczne ule wykonane w części z materiałów z recyklingu. Zaprojektowane przez grafika i pszczelarza Tomasza Waśkiewicza staną się domem dla kilkudziesięciu tysięcy pszczół. „Miejska pasieka w Puławach będzie doskonałym dowodem na to, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny warto wyrzucać do czerwonych pojemników. Ule z recyklingu mają szansę stać się kolejną atrakcją miasta i symbolem tego, że Puławianie dbają o środowisko naturalne” – dodaje Gabriela Leszczyńska, Prezes Zarządu AURAEKO. Ekologiczne ule będą pod opieką zawodowego pszczelarza.

Szczegóły projektu „Elektryczne Śmieci” znajdują się na stronie: www.elektrycznesmieci.pl

Lista lokalizacji pojemników:

  1. Niemcewicza 7,
  2. Kołłątaja 31,
  3. Kołłątaja 47,
  4. Kościuszki 14,
  5. Cichockiego 6,
  6. Eustachiewicza 2,
  7. Kaniowczyków 4.