Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

 

Rzeszów w projekcie Elektryczne Śmieci

Charakterystyczne czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny wkrótce pojawią się we wszystkich dzielnicach Rzeszowa. Na mocy umowy podpisanej 13 sierpnia przez Prezydenta Miasta z przedsiębiorstwem MB Recycling oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko, rzeszowianie będą mogli bezproblemowo i bezpiecznie pozbyć się elektrycznych śmieci z domów i mieszkań. W ramach ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci, zyskają także dostęp do innowacyjnej platformy edukacyjnej, a w niedalekiej przyszłości w mieście stanie pasieka z recyklingu.

Kierunek: green city

„Działania proekologiczne w naszym mieście to jeden z kluczowych priorytetów. Podejmujemy szereg inicjatyw, by Rzeszów był nie tylko smart city, ale także green city. Dzięki podpisanej dzisiaj umowie wszyscy mieszkańcy będą mogli szybko, ale także całkowicie bezpiecznie dla środowiska oddać elektryczne śmieci, które dzięki selektywnej zbiórce mogą dostać drugie życie” – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Na terenie miasta stanie docelowo 35 pojemników, które dzięki wyrazistej barwie oraz czytelnym komunikatom wzywają do działania. „Do pojemników można wrzucać małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm, a więc np. suszarki, tostery, aparaty fotograficzne czy telefony. Pewnym zaskoczeniem może być to, że elektrycznymi śmieciami są także zabawki na baterie, nośniki danych czy tonery. One także powinny trafiać do czerwonych pojemników. Sprzęty wielkogabarytowe można oddawać dzwoniąc na infolinię 572 102 102” – tłumaczy Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Od pralki do ula

Projekt Elektryczne Śmieci, obecny dziś w ponad 35 miastach w całej Polsce, wychodzi naprzeciw potrzebom miast i ich mieszkańców. „Z każdym rokiem liczba produkowanych na świecie elektrycznych śmieci wzrasta, by wedle szacunków GESP osiągnąć w roku 2030 poziom 75 milionów ton. Dlatego tak ważna jest z jednej strony wiedza na temat tego jak postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, ale jeszcze ważniejsze są nasze działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, ale i nas samych” – mówi Gabriela Leszczyńska, Prezes Zarządu Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AURAEKO. „Recykling ma dziś niezwykle praktyczny wymiar czego dowodem mogą być ule w części wykonane z materiałów z recyklingu elektrycznych śmieci, ale także trash art” – dodaje. W ramach projektowego zobowiązania w miastach uczestniczących w projekcie powstaną miejskie pasieki z recyklingu. Niezwykle oryginalnym ulom wielkopolskim z charakterystyczną obudową wykonaną z bębnów od pralek towarzyszyć będą donice z recyklingu oraz tablice edukacyjne poświęcone selektywnej zbiórce elektrycznych śmieci oraz roli pszczół w całym ekosystemie.v

Edukacja w nowej odsłonie

Integralnym elementem projektu Elektryczne Śmieci pozostaje nowatorska platforma edukacyjna dedykowana uczniom, nauczycielom oraz pasjonatom szeroko pojętej ekologii – Szkolne Centrum Recyklingu. W jednym miejscu znalazły się bajki edukacyjne, filmy, artykuły naukowe, quizy, gry, rebusy oraz gotowe scenariusze zajęć wraz z prezentacjami. „Wychodzimy poza utarte schematy wierząc, że zdobywanie wiedzy również o recyklingu i ochronie środowiska, może być fantastyczną przygodą. Laboratorium Pszczół odkrywa nieznane fakty z życia owadów; Wehikuł Czasu zaprasza w podróż w czasie; a krnąbrna Hania spotyka Elektropotwora – u nas nie ma miejsca na nudę” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Lista lokalizacji pojemników:

OSIEDLE NOWE MIASTO               

 1. Podwisłocze 2,4
 2. Podwisłocze 6
 3. Podwisłocze 24
 4. Popiełuszki 6
 5. Świadka 1-7

OSIEDLE MIESZKA I         

 1. Monte Cassino 14
 2. Niepodległości 9-11
 3. Twardowskiego 2

OSIEDLE KRÓLA AUGUSTA

 1. Kr. Augusta 25
 2. Sportowa 19

OSIEDLE KRAKOWSKA- POŁUDNIE

 1. Kotuli 5
 2. Lewakowskiego 3

OSIEDLE STAROMIEŚCIE

 1. Gromskiego 2

OSIEDLE PADEREWSKIEGO

 1. Krzyżanowskiego 8
 2. Paderewskiego 3

OSIEDLE DĄBROWSKIEGO       

 1. Żwirki i Wigury 7

OSIEDLE DRABINIANKA 

 1. Cicha 7
 2. Grabskiego 98/100/104

OSIEDLE ZAWISZY CZARNEGO

 1. Bieszczadzka 9
 2. Podgórska 16

OSIEDLE KOTULI

 1. Dukielska 11
 2. Iwonicka 9 / Żmigrodzka 1
 3. Krajobrazowa 6/12

OSIEDLE 1000 – LECIA

 1. Kochanowskiego 13-15
 2. Podchorążych 3

OSIEDLE ZALESIE

 1. Dunikowskiego 31-33

OSIEDLE BARANÓWKA

 1. Kolbego 6

OSIEDLE DRABINIANKA 

 1. Strażacka 18 a ,b, c

OSIEDLE GEN. ANDERSA

 1. Ofiar Katynia 21

OSIEDLE BUDZIWÓJ        

 1. Budziwojska 154, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7

OSIEDLE PRZYBYSZÓWKA

 1. Dębicka 288, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10