Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Siedlce w projekcie Elektryczne Śmieci

Czerwone, charakterystyczne pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęły na ulicach miasta. Mieszkańcy Siedlec będą mogli szybko, bezpiecznie i w sposób przyjazny dla środowisko pozbyć się elektrycznych śmieci ze swoich domów i mieszkań. W ten sposób zużyty sprzęt trafi do profesjonalnych zakładów przetwarzania, w których zostaną odzyskane cenne materiały i surowce. Z części z nich powstaną unikatowe ule z recyklingu.

Czerwony Pojemnik w roli głównej

„Ogólnopolski projekt Elektryczne Śmieci obecny jest już w ponad 30 miastach w całej Polsce – od Gdańska, przez Radom, Wałbrzych, Świdnicę, Bielsko-Białą, na Oświęcimiu i Krośnie kończąc. Cieszę się, że do tej listy dołączają dzisiaj Siedlce”- podkreśla Robert Magolon z MB Recycling. Do 9 czerwonych pojemników siedlczanie będą mogli wrzucać zużyty sprzęt nieprzekraczający 50 cm, a więc np. suszarki, aparaty fotograficzne, telefony, tonery czy zużyte baterie. Sprzęt wielkogabarytowy np. pralki czy lodówki będzie można oddawać dzwoniąc na infolinię 572 102 102. „Biorąc pod uwagę doświadczenia wielu miast oraz rekomendację Związku Miast Polskich cieszę się, że Siedlce dołączają do projektu Elektryczne Śmieci. Pokazuje to nie tylko nasze zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego, ale także troskę o nasze miasto i nas samych. Mam nadzieję, że nasi mieszkańcy będą aktywnie korzystali z wszystkich możliwości jakie niesie ze sobą projekt” – mówi Andrzej Sitnik Prezydent Miasta Siedlce.

Pszczoły w mieście

Integralną częścią projektu pozostają miejskie pasieki. Pomysłodawcą oraz wykonawcą uli z recyklingu jest grafik i pszczelarz w jednej osobie – Tomasz Waśkiewicz. „Chcemy pokazać mieszkańcom Siedlec praktyczny wymiar recyklingu. Dzięki temu, że zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne trafią do czerwonych pojemników, dostaną drugie życie np. w postaci zupełnie wyjątkowych uli. Do ich budowy wykorzystano przetworzone wcześniej bębny od pralek. Mam nadzieję, że Siedlczanie z przyjemnością będą obserwować życie miejskich pszczół dostrzegając własny wkład w budowę uli” – podkreśla Gabriela Leszczyńska, Prezes AURAEKO, partnera edukacyjnego projektu.

Szkolne Centrum Recyklingu

O pszczołach i miejskich pasiekach można przeczytać w Laboratorium Pszczół, które stanowi jedną z zakładek innowacyjnej platformy edukacyjnej Szkolnego Centrum Recyklingu, dedykowanej uczniom, nauczycielom oraz pasjonatom szeroko pojętej ekologii. Artykuły edukacyjne, wywiady, bajki, opowiadania, filmiki, gry memory oraz cykliczne konkursy. Tutaj nie ma miejsca na nudę. Dla nauczycieli przygotowano gotowe scenariusze lekcji wraz z prezentacjami multimedialnymi.

Projekt Elektryczne Śmieci realizowany jest wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.

Lista lokalizacji czerwonych pojemników:

  1. ul. Topolowa 161 (przy placu zabaw)
  2. ul. Sokołowska 71 (przy osłonie śmietnikowej)
  3. ul. Miła (przy placu zabaw)
  4. ul. Stanisława Wieniawskiego 1 (przy osłonie śmietnikowe)
  5. ul. Ignacego Daszyńskiego 2 (przy osłonie śmietnikowej)
  6. ul. Prym. Stefana Wyszyńskiego 7 (przy placu zabaw)
  7. ul. Bolesława Chrobrego 6 (przy gnieździe pojemników półpodziemnych)
  8. ul. Młynarska 20
  9. ul. Bieszczadzka (przy budynku Bieszczadzka 8)