ELEKTRYCZNE ŚMIECI Startuje Polska Stolica Recyklingu 2023

Kto otrzyma tytuł Polskiej Stolicy Recyclingu? Rozpoczyna się ogólnopolska rywalizacja miast.

Elektryczny Las, z 13 000 drzew przekazanych w ramach Programu Polska Stolica Recyklingu, rocznie generuje aż 2 miliony kilogramów tlenu. Druga edycja ogólnopolskiego konkursu miast i instytucji rusza 1 września. Najlepsze miasto zostanie uhonorowane tytułem i statuetką Polskiej Stolicy Recyklingu, a zwycięska instytucja otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 złotych. Program ten skupia się na praktycznej edukacji ekologicznej, koncentrując się na recyklingu elektrycznych odpadów oraz zamykaniu obiegu gospodarczego.

„Zadanie Miasta polega na promowaniu wśród swoich mieszkańców selektywnej zbiórki elektroodpadów. Mieszkańcy 90 miast mają do dyspozycji prawie 1600 czerwonych pojemników, bezpłatną infolinię 572 102 102 oraz formularz, dzięki którym mogą oddać elektryczne śmieci szybko, łatwo i bezpiecznie, mając pewność, że trafią one do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling i Maya Victory.”

W ramach tego programu, miasta mają możliwość organizowania regularnych zbiórek elektrośmieci, np. z okazji Dnia Ziemi lub we współpracy z instytucjami miejskimi. Zwycięzca zostanie wybrany na podstawie ilości zebranych elektrycznych odpadów w przeliczeniu na mieszkańca. Laureat otrzyma nie tylko zaszczytny tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, ale również unikatową statuetkę wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu. Wszystkie miasta uczestniczące w programie rywalizują także o bony na elektryczne lasy. Za każde 1000 kilogramów elektroodpadów przekazanych do recyklingu, miasto otrzymuje jedno drzewo.

„Nasza usługa EKOzwrotów oraz Program InPost Green City idealnie wpisują się w ideę projektu Polskiej Stolicy Recyklingu. Dlatego też cieszymy się, że jako InPost możemy kolejny raz wesprzeć tę inicjatywę i wspólnie wspierać polskie miasta w działaniach na rzecz rozwoju nowoczesnej i zielonej przestrzeni miejskiej dla mieszkańców. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja przyniesie kolejne pozytywne zmiany, a atrakcyjna forma grywalizacji zainteresuje tematem ekologii jeszcze więcej mieszkańców polskich miast.”

Tytuł Miasta Przyjaznego GOZ

W programie istnieje również dodatkowy element konkurencji dla instytucji. Teatry, szkoły, muzea, uczelnie wyższe, świetlice czy domy kultury zdobywają punkty za udział w usłudze EKOzwroty, wspólnie realizowanej przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz InPost. Każdy może oddać niepotrzebne, ale nadal funkcjonujące przedmioty, takie jak ubrania, książki, elektronikę, obuwie i zabawki, aby dać im drugie życie. Każda placówka otrzymuje indywidualny kod w ramach programu. Instytucja, która zdobędzie największą ilość punktów, otrzyma główną nagrodę w wysokości 50 000 złotych. Ponadto, tytuł Miasta Przyjaznego GOZ oraz statuetkę otrzyma miasto, z którego instytucje zbiorą najwięcej punktów w kategorii głównej.

„Jestem przekonana, że Miasta wykażą się dużym zaangażowaniem zachęcając Instytucje miejskie do udziału w Programie Gospodarka cyrkularna, której narzędziem są EKOzwroty, stanowi dziś dla wszystkich duże wyzwanie. Warto je podjąć nie tylko z uwagi na ochronę zasobów, ale także w trosce o los przyszłych pokoleń”

Fundacja Odzyskaj Środowisko jest organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu, a partnerami strategicznymi programu są: InPost, MB Recycling oraz Maya Victory. Partnerami edukacyjnymi są: Auraeko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Polska Sp. z o.o. oraz ERP Polska. Partnerem merytorycznym jest InPost Green City. Szczegółowe zasady programu oraz regulamin można znaleźć na stronie Polska Stolica Recyklingu.