Główny cel projektu Elektryczne Śmieci to umożliwienie mieszkańcom pozbycia się zalegających zużytych sprzętów, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi. „Bardzo się cieszę, że w Świebodzicach stanęły dziś 4 czerwone pojemniki. To duże ułatwienie dla wszystkich mieszkańców, którzy coraz bardziej świadomie i rozważnie podchodzą do kwestii selektywnej zbiórki odpadów – również tych elektrycznych. Jestem przekonany, że zaangażowanie w ten projekt, to duży krok Świebodzic w stronę smart city.” – mówi Paweł Ozga, Burmistrz Świebodzic.
Do czerwonych pojemników można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o niewielkich gabarytach – np. drukarki, laptopy, tostery, telefony, tablety czy karty pamięci. Odbiór elektrycznych śmieci powyżej 50 cm jest ustalany indywidualnie pod numerem infolinii 572 102 102. Warto podkreślić, że elektryczne śmieci trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania.
Część materiałów odzyskanych dzięki czerwonym pojemnikom zostanie przeznaczona do budowy uli, z których powstaną pasieki w wielu miastach w całej Polsce. Każda miejska pasieka zostanie otoczona opieką zawodowego pszczelarza. Jak pokazują badania, pszczoły są mieszczuchami i bardzo dobrze odnajdują się miejskiej dżungli, a miód wytworzony w miejskich pasiekach jest równie smaczny, co ten wiejski.
Wartością dodaną projektu jest możliwość korzystania z innowacyjnej platformy edukacyjnej – Szkolne Centrum Recyklingu. Znajdziemy tutaj szereg materiałów poświęconych ekologii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień recyklingu elektrycznych śmieci oraz baterii, stworzonych z myślą o uczniach, nauczycielach i pasjonatach tematu. „Czekają tu bajki edukacyjne, konkursy, gry, quizy, artykuły, wywiady, czy filmiki. Dla nauczycieli przygotowaliśmy gotowe scenariusze lekcji, artykuły naukowe oraz prezentacje multimedialne. Szczególnie polecam zakładkę Laboratorium Pszczół, która z pewnością niejednego zaskoczy. Dzięki SCR zdobywanie wiedzy o ekologii staje się ciekawą przygodą.” – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.