Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Na mocy podpisanej umowy 10 września na ulicach miasta stanie 10 charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. W ramach projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez miasto, MB Recycling, organizację odzysku AURAEKO oraz Fundację Odzyskaj Środowisko, mieszkańcy Zduńskiej Woli będą mogli szybko, bezproblemowo i ekologicznie pozbyć się elektroodpadów. Udział w projekcie w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta.

Czerwony Pojemnik

Do czerwonych pojemników można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm, a więc: laptopy, aparaty fotograficzne, telefony, suszarki, karty SIM, tonery, ciśnieniomierze, tostery i inne. „Elektrycznym śmieciem może stać się wszystko co działało na prąd lub baterie, a więc także zabawki elektroniczne, czujniki dymu, routery czy komputery rowerowe. Zepsute, zniszczone czy nieużywane sprzęty wielkogabarytowe jak pralki, lodówki, zmywarki, piekarniki można oddawać za pomocą infolinii 572 102 102” – dodaje Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Drugie życie elektrycznych śmieci

Oddane zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne, zarówno mało jak i wielkogabarytowe trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Tam zostaną odzyskane z nich cenne substancje i materiały. „Każdego roku liczba elektrycznych śmieci wzrasta. Szacuje się, że w 2050 roku wyprodukujemy aż 120 milionów ton elektroodpadów. Selektywna zbiórka i recykling jest dziś koniecznością. Odzyskane materiały i surowce zostają zawrócone na rynek, a z części z nich powstaną ule z recyklingu” – podkreśla Gabriela Leszczyńska, Prezes Zarządu AURAEKO. Niezwykłe domy dla pszczół zbudowane w części z materiałów pochodzących z recyklingu zaprojektował pszczelarz i grafik Tomasz Waśkiewicz. W obudowie ula wielkopolskiego wykorzystano m.in. bębny od pralek, które zostały wyprostowane i pocięte w charakterystyczne heksagony nawiązujące do plastra miodu.

Inny wymiar edukacji

Integralnym elementem projektu Elektryczne Śmieci pozostaje nowoczesna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu dedykowana uczniom, nauczycielom oraz pasjonatom szeroko pojętej ekologii. Na platformie znalazły się scenariusze lekcji, bajki, filmy, quizy, malowanki, gry, ale także artykuły edukacyjne dla różnych grup wiekowych. Zaskoczeniem z pewnością może okazać się zakładka Laboratorium Pszczół poświęcona zagadnieniom uli z recyklingu oraz ciekawostkom z życia tych niezwykłych i ważnych owadów. „Ideą Szkolnego Centrum Recyklingu jest przekazywanie praktycznej wiedzy, wzbudzanie ciekawości, zachęcanie do zadawania pytań. Wierzymy, że poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące ekologii, w tym recyklingu elektrycznych śmieci, może być niesamowitą przygodą” – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Lista lokalizacji pojemników:

  • ulica Osmolińska 6;
  •  ulica Wieniewskiego 1;
  • ulica Heleny Modrzejewskiej 4;
  • ulica Przejazd 4;
  • ulica Łódzka 12;
  • ulica Narwiańska – skrzyżowanie z ulicą Warcką;
  •  ulica Zgody – skrzyżowanie z ulicą Wilczą;
  • ulica Żytnia – skrzyżowanie z ulicą Skrzetuskiego;
  •  ulica Żurawia;
  •  ulica Fredry – skrzyżowanie z ulicą Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.