Blisko 725 tysięcy mieszkańców GOAP już wkrótce zyska możliwość szybkiej, bezpiecznej i bezpłatnej utylizacji elektrycznych śmieci. W dniu 19 listopada 2020 r. Zarząd ZM GOAP podpisał List intencyjny, dzięki któremu Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań i Swarzędz dołączają do projektu „Elektryczne Śmieci” realizowanego przez MB Recycling oraz Fundację Odzyskaj Środowisko. Co ważne, procedowane rozwiązanie w żaden sposób nie obciąża finansowo budżetu Związku czy poszczególnych samorządów.

Razem chrońmy środowisko

W ramach projektu „Elektryczne Śmieci” na terenie całego ZM GOAP staną charakterystyczne, czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o wielkości nieprzekraczającej 50 cm.

W naszym Związku Międzygminnym ochrona środowiska naturalnego była i jest priorytetem, dlatego tak ważna jest poprawna segregacja odpadów i edukacja w zakresie prawidłowego postępowania z różnego rodzaju odpadami, w szczególności tymi niebezpiecznymi dla środowiska. Pojemniki, które bezpłatnie staną na terenie Związku, bardzo ułatwią mieszkańcom pozbycie się, często gromadzonych przez lata, małych elektroodpadów. Jestem przekonana, że mieszkańcy będą z tej możliwości chętnie korzystali: zniknie bowiem problem dojazdu do punktów selektywnej zbiórki odpadów z drobnym sprzętem takim jak stary telefon komórkowy czy żelazko, czajnik, a także szukania odpowiednich pojemników na zużyte baterie lub akumulatorki – mówi Katarzyna Kruszka-Pytlik – Członek Zarządu ZM GOAP. . Pierwsze pojemniki na terenie ZM GOAP pojawią się już w I kwartale przyszłego roku, a kompletny system, zafunkcjonuje najpóźniej do końca 2021 r.

Elektryczne śmieci elektryczna odpady czerwony pojemnik odbiór elektrycznych odpadów

Jak dodaje Pani Katarzyna Jauksz-Zalewska p.o. Zastępcy Dyrektora Biura ZM GOAP  Docelowo na terenie Związku planujemy rozmieścić 100 takich nowoczesnych i bezpiecznych pojemników, dzięki temu mieszkańcy będą mogli w wygodny sposób pozbyć się tych elektroodpadów – dodaje Katarzyna Jauksz-Zalewska, p.o. Zastępcy Dyrektora Biura ZM GOAP.  Co ważne, proponowane rozwiązanie jest zupełnie bezkosztowe dla naszego systemu, co jeszcze bardziej przekonało nas do realizacji tego projektu.

Krok w przyszłość

Według raportu GESP (Global E-waste Statistics Partnership) na świecie w 2019 roku wyprodukowano 53,6 miliona ton elektrycznych śmieci. W samej Polsce w minionym roku każdy z nas wygenerował ich aż 11,7 kg. W ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił wzrost ilości elektrycznych śmieci aż o 21 procent. Do pojemników mogą trafiać niedziałające, zużyte sprzęty, jak: lokówki, suszarki, telefony, tostery – każdy sprzęt elektryczny i elektroniczny do 50 cm. Z czerwonych pojemników trafią one do przedsiębiorstwa gospodarki odpadami, które zadba o to, by odzyskane materiały i substancje zostały powtórnie wykorzystane. „Najlepszą i najbardziej skuteczną drogą do ochrony środowiska naturalnego jest recykling. Ilość produkowanego sprzętu elektronicznego i elektrycznego z każdym rokiem wzrasta. Z jednej strony jest to uzasadnione: rozwój technologii wpisany jest w rozwój cywilizacji, z drugiej jednak należy wziąć pod uwagę to, że masowa produkcja i najnowsze technologie negatywnie wpływają na stan środowiska naturalnego. Jestem przekonany, że powtórne wykorzystanie elektrycznych śmieci wpisuje się nie tylko w ideę smart city, ale także będzie jednym z filarów troski o przyszłość środowiska naturalnego każdego z nas” – tłumaczy dyrektor ds. rozwoju MB Recycling, Michał Jurczok.

Więcej informacji i zdjęcia uzyskają Państwo u Pani Kingi Rodkiewicz [email protected] tel. +48 519 354 844