ELEKTRYCZNE ŚMIECI Ogólnopolski Finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego ROZSTRZYGNIĘTY

12 lutego o godzinie 10:30 w Centrum Geoedukacji – Geonatura w Kielcach odbyło się spotkanie zwycięzców regionalnych EkoLogicznych Turniejów Szachowych z 11 miast z całej Polski. Najlepsi gracze stanęli do rywalizacji o zaszczytny tytuł i unikatowe szachy wykonane z recyklingu elektrycznych śmieci. 

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy Re Arte autorstwa Natalii Murdzy. Zwycięzca Wielkiego Finału został nagrodzony wyjątkowymi szachami wykonanymi z frakcji pochodzących z recyklingu Elektryczne Śmieci. Podczas wydarzenia zorganizowane zostały również warsztaty artystyczne.

Szachy z recyklingu

Elementy figur szachowych i szachownic, takie jak miedziane druty, szkło, laminaty, kable czy frakcje z recyklingu lodówek, zostały wykorzystane przez Natalię Murdzę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Te unikatowe dzieła są znakomitym przykładem na to, jak sztuka w nurtach trash art może zaskakiwać swoją oryginalnością.

„Dzięki temu, że elektryczne śmieci trafiły do czerwonych pojemników, PSZOKów, a dzięki temu do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, możemy odzyskiwać z nich cenne frakcje i materiały. Z części odzyskanych materiałów powstały szachownice i piony. Wielu osobom trudno uwierzyć, że np. w hetmanie znajdują się elementy z recyklingu telewizora, laptopa czy smartfona”

Ogólnopolski Finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego został zorganizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko, Szkolne Centrum Recyklingu, Świętokrzyski Związek Szachowy, Geonaturę Kielce, MB Recykling w ramach projektu Elektryczne Śmieci.